elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Lojik Genlere Sahip Yapay Hücreler

MIT mühendisleri hafıza ve mantığı bir arada sunan sentetik-biyolojik devre geliştirdi. Genleri elektronik devreden oluşan bu hücreler elektronik ve genetik alanında çok önemli bir konuma sahip...A- A+
13.02.2013 tarihli yazı 9927 kez okunmuştur.
Lojik Genlere Sahip Yapay Hücreler

MIT mühendisleri hafıza ve mantığı bir arada sunan sentetik-biyolojik devre geliştirdi.Genleri elektronik devreden oluşan bu hücreler elektronik ve genetik alanında çok önemli bir konuma sahip.

Sentetik hücre sadece lojik fonksiyonları yerine getirmekle kalmıyor aynı zamanda DNA ya kodlanan bilgiler bölünme ile nesiller boyu aktarılabiliyor.

Geliştirilen hücre; diğer hücre tiplerinden farklı olarak uzun vadeli çevresel sensörlere sahip. Bu sayede biyolojik üretim ve kontrol veya kök hücre olarak kullanılabilir.

Proje çalışanlarından Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği asistanı aynı zamanda Biyoloji Mühendisliği profesörü Timothy Lu yaptığı açıklamada;  “Daha önceki sentetik hücreler belirli alanlarda yoğunlaşmıştı. Ya bellek ya da lojik kontrol üzerine geliştirilmişti.  Ancak bu proje hem bellek hem lojik modülleri bir araya getirdiği için diğerlerinden daha karışık bir tasarıma sahip” dedi.


Lojik Kontrolden Daha Fazlası…

Devreler “De Boolean” mantığı gibi işlemekte. AND ve OR kapılarına sahip devrelerde birden fazla giriş kullanılarak devreler istenen şekilde dizayn edilebilmektedir.

Bu hücreler aynı zamanda bir ADC(Analog-Dijital Çevirici) olarak kullanılabilmektedir. Örneğin bulunduğu ortamda kimyasal bir maddenin varlığı yada yokluğunda dijital bir giriş olarak görev yapıp, çıkışında bir analog sinyal verebiliyor.

Devre-Hücreler; biyoyakıt,ilaç ve diğer yararlı bileşikleri oluşturmada çok iyi kontrol sunabilecek kapasitede. Çevresel sensörleri ise hassas ve uzun süreli kayıt sağlayabiliyor. Bu sayede vücut içindeki tüm değişim ve olaylar rahatlıkla kayıt altına alınıp takip edilebiliyor.
Kök hücrelerine dönüştürülebilen bu sentetik hücre canlı üzerinde istenilen değişikliği yapmaya olanak sağlıyor.

Northwestern Üniversitesi'nde Kimya ve Biyoloji Mühendisliği alanında Asistan Profesör Michael Jewett, Bu yeni çalışmanın DNA - kodlanmış bellek alanında çok büyük gelişme olduğunu ifade ediyor.

Sentetik Hücre Projesi Amerikan Donanma Araştırma ve Savunma Bakanlığı, İleri Araştırma Projeleri Ofisi tarafından finanse ediliyor.

Sonuç olarak benim düşüncem istenen şekilde programlanabilen hücrelerin, filmlerden aşina olduğumuz istenen şekilde yönetilebilen insanlar, ölümcül ve çabuk iyileşen askerler, 3-5 yılda yetişkin boyutlarına ulaşabilen çocuklar gibi sadece hayal gücüyle sınırlı çalışmaların başlangıcı olacak gibi gözüküyor.
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.