elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

LED Tabanlı Cerrahi Girişim Lambası |
3. LED ve LED Aydınlatma Yarışması İkincisi

İlk yerli LED tabanlı cerrahi girişim ve tanı koyma aydınlatma sistemi olarak TÜBİTAK destekli ve yaklaşık 2 yıl süren bir proje sonucunda geliştirilen ETC LED 160 ile ilgili teknik detaylar yazımızda bulabilirsiniz. Bu proje aynı zamanda geçen sene düzenlenen 3. LED ve LED Aydınlatma Yarışması'nda ikincilik ödülünü almıştır.A- A+
25.07.2013 tarihli yazı 15852 kez okunmuştur.
ETC LED 160 Aydınlatma Başlığı, LED tabanlı bir cerrahi girişim ve tanı koyma lambasıdır. Bu lamba üç temel aydınlatma modülünde oluşmaktadır. Bu temel aydınlatma modüllerinde bulunan farklı renklerdeki petek şeklinde dizili LED’ler ile istenilen özellikte ışık elde edilmektedir. Temel aydınlatma modülleri birbirinden bağımsız çalışmakta , devre dışı kalan modül olsa dahi aydınlatma devam etmektedir. Ayrıca, sistemin merkezinde yer alan üç mini destek modülü ile ışık alanının kararlılığı sağlanmaktadır.
 

►İlginizi Çekebilir: 3. LED ve LED Aydınlatma Yarışması Birinci Olan Proje


Gövde şekli, sağlık personelinin çalışmasını en ergonomik şekilde gerçekleştirebilmesini ve hava akışındaki türbülanslarının en aza indirilmesini amaçlayan yapıdadır. 

Çalışma ortamının sıcaklığını 1ºC den daha az etkilemektedir. Bu da ameliyathane ortamı gibi hassasiyetin çok önemli olduğu durumlarda önemli bir özelliktedir. Gövde ve lenslerin yapıldığı malzemeler çarpma ve darbelere dayanıklı özelliktedir.

 

 

Başvurular:  
► ledyarismasi.com

Formu eksiksiz doldurarak;
başvurunuzu tamamlayabilirsiniz

 

 

Sistemin Özellikleri


ETC LED 160, tasarımı ve kullanılan teknoloji sayesinde  kesintisiz, gölgesiz, soğuk ve IR’ sız ışık kaynağı sağlamaktadır.  Ayrıca civa, toksik gazlar filamanlar veya kırılgan parça içermemesinden ve UV’ siz ışık kaynağı olmasından dolayı çevre dostudur. Düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi sayılabilecek geleneksel ışık kaynaklarına göre bir çok  avantajı vardır.
 

1.Temel Düzen Özellikleri


LED lambalar verimi yüksek ve renk portföyü geniş aydınlatma elemanlarından biridir. %80 gibi ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlarlar. İçerisinde doğaya zarar verebilecek herhangi bir gaz yoktur, kullanıcılar açısından bakıldığında loşlaştırılabilir[1]. Uzun ömürlü ve sağlam bir yapıya sahiptir.

ETC LED 160 Serisinde kullanılan LED’ler ve bunlar hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

 


Tablo 1. Lambanın temel düzen özellikler 

 


Modeller

LED tabanlı ameliyat lambamızda, piyasa ihtiyaçları doğrultusunda yapısal birkaç değişiklik yapılarak farklı modelleri geliştirilmiştir. Bu modellerde ek özellik olarak Dokunmatik- Cam Kontrol Paneli, Duvar Tipi Kontrol Paneli, Flat Panel Monitörler, Tıbbi Kamera Sistemleri bulunmaktadır.
 

► ETC LED 160/160 Çift Başlıklı Tavan Ameliyat Lambası
 ETC LED 160/160/160 Üç Başlıklı Tavan Ameliyat Lambası
 ETC LED 160 Tek Başlıklı Tavan Ameliyat Lambası
 ETC LED 160W Duvar Tipi Ameliyat Lambası
 ETC LED 160M Seyyar Ameliyat Lambası
 ETC LED 160A Ameliyat Lambası Başlığı
 

 

Teknik Şekiller

Şekil 1. lambanın üç ayrı modülünün ve göbek modülünün ürettiği ışığı yansıtmaktadır. Bu ışık, kaynağından 1 metre uzaklıkta olmak üzere ışık yoğunluğunun kesişmesiyle %100 yoğunluk seviyesine ulaşmaktadır.Şekil 1. Lamba başlığı ve ışık huzmesinin teknik gösterimi


Şekil 2. Lambanın 3 boyutlu gösterimi

Şekil 3. Lambanın yandan görünümü
Şekil 4. Lambanın üstten görünümü
Şekil 5. LED yerleşimi ve lambanın alttan görünümüSistemin Avantajları
 

LED teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş bu sistemin cerrahi girişim sırasında sağladığı başlıca faydaları;
 

 Kan basıncı, solunum ve kalp atışının sakinleşmesi,
 Göz kapağı hareketinin yavaş olması
 Sinir sisteminin sakinleşmiş olması,
 Akustik hassasiyetin majör seviyede olması
 Ses yüksekliğinin artmasıdır.
 
Sağlık sektöründe hassasiyetin ne denli önemli olduğu düşünülecek olursa bu tip yenilik ve gelişmelerin hayata hızla geçirilmesi gereği doğmaktadır.
 
LED teknolojisinin kullanımının başlıca faydaları da yukarıda bahsedildiği gibi uzun süre dayanıklı ve düşük enerji tüketimleridir.
 
Etkin Tıbbi Cihazlar tarafından geliştirilen bu sistem, sağlık sektörü için sağladığı avantajlar düşünülecek olursa, önemli bir uygulama olmuştur. Bu uygulama LED kullanımını yaygınlaştırmak ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak için önemli bir adımdır. Ayrıca bu cihaz gerekli tüm Elektromanyetik Uyumluluk ve Alçak Gerilim Deneyleri ile toz ve su deneylerinde başarılı olmuştur. Bu seri aynı zamanda T.C. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ile uyumludur. 
 


Hasan H. KARA, Barış ÜNLÜ, Kubilay SAKARYA, Cengiz ÖZGEN


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar