elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kepler Teleskobu, Yaşanılabilir Üç Yeni Gezegen Gözlemledi!!!

Bilim adamları geçtiğimiz hafta Nasa'nın Kepler Uydu Teleskopunun daha önce 'Yaşanılır Bölge' diye kabul edilen bölge de üç yeni yaşanılır gezegen keşfettiğini açıkladı.A- A+
24.04.2013 tarihli yazı 13162 kez okunmuştur.

Nasa'nın gezegen teleskopu olarak bilinen Kepler Uzay Teleskopu, yıldız dizilim düzenine göre yaşanılabilir bölge olarak kabul edilen bölge de üç yeni gezegen gözlemledi.

Bu üç gezegen "Kepler-69c" , "Kepler-62e" ve "Kepler-62f" olarak tespit edildi.


 


 

Keşfedilen Gezegenlerin Özellikleri

Yaşanılabilir bölge olarak adlandırılan bu bölgede bulunan "Kepler-69c" gezegeni Dünya' dan 2 bin 700 ışık yılı (1 ışık yılı=10 trilyon kilometre) uzaklıkta olan Kepler-69 güneş sistemi içerisinde bulunmaktadır ve kendi güneşi etrafındaki dönüşünü 242 günde tamamlayan "Kepler-69c" Dünya' nın yüzde 70 i kadar büyük.

Bulunan diğer iki gezegen "Kepler-62e" ve "Kepler-62f" in bulunduğu 5gezegenli Kepler-62 güneş sistemi ise Dünya' dan 1200 ışık yılı kadar uzaklıktadır. Bu iki gezen hakkındaki düşüncelerde Dünyaya benzemelerinden ötürü akıcı su bulundurabilecekleri tahmin edilmektedir.

Yaşamaya elverişli ve yerküreye en yakın büyüklükte olarak bilinen "Kepler-62f" Dünya' nın yüzde 40 ı kadar daha büyüktür.Kayalık bir görüntüsü olan bu gezegenin oldukça soğuk olduğu düşünülüyor.

 

"Kepler-62e" ise Dünya'dan yüzde 60 daha büyük ve "Kepler-62f" ' in aksine oldukça sıcak olduğu düşünülmektedir.

Kaynak :
Space.com
The RAW Story


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.