elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İzmir Gümüldür'de Lisanssız Elektrik Üretimi Faaliyeti

Tabiki hidrotermik ve nükleer enerji değil...Ama ister güneş enerjisi, ister rüzgar enerjisi hiç bir lisansa gerek kalmadan kendi elektriğinizi serbest bir şekilde üretebilirsiniz. İzmir Gümüldür kendi elektriğini kendisi üretiyor.A- A+
25.01.2013 tarihli yazı 13919 kez okunmuştur.

Elektrik aboneliği olan her gerçek veya tüzel kişi lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir. Bu kişilerin kendi uhdelerinde en az bir tüketim tesisi, yani aboneliği bulunması gerekir. Aboneliği olmayan kişiler, lisanssız elektrik üretim tesisi kuramaz. Gerçek ya da tüzel kişi olmayan aboneler (apartman yönetimi gibi) lisanssız elektrik üretim tesisi kuramaz.

İzmir'in Menderes İlçesi'ne bağlı Gümüldür Beldesi'nde yer alan Devlet Su İşleri Eğitim ve Dinlenme Tesisleri elektriğini, rüzgar ve güneş enerjisininden kendisi üretiyor.Rüzgar ve güneş enerjisinden üretilen elektrik akülerde toplanıyor, gerektiğinde buradan devreye giriyor.


Yenilenebilir Enerji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Numan Sabit Çetin; "Lisanssız herkes, şahıs da olabilir, kurumsal kimlik olabilir, kendi tüketmiş olduğu elektrik enerjisini rahatlıkla güneş, rüzgar, biyokütle, jeotermal gibi hangi yenilenebilir enerji kaynağı varsa bu kaynaktan veya bu kaynakların birlikte olduğu hibrit bir sistemden karşılayabilir" diye konuştu.Yenilenebilir enerji sistemine dayalı olarak kurulacak lisanssız elektrik üretim tesisleri için güç sınırı bulunmaktadır.Azami 500 kWe gücünde kurulabilir ve sisteme en fazla 500 kWe olarak bağlanabilir. Siteler, tesisler, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, hatta müstakil evler bile bu uygulamadan yararlanabiliyor.Üretilen enerji fazlaysa şebekeye satılıp gelir elde edilebiliyor.Teknoloji yerli olursa teşvik primi de var.


Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli Almanya'nın 7 katı.Çetin; "Türkiye'nin 280-300 milyar kilovat saat elektrik enerjisini rüzgardan karşılayabileceğini ama bununbelki 30 - 40 yıl sonra gerçekleşebileceğini" söyledi. Kendi konutu için elektrik üretmek isteyenlerin elektrik dağıtım şirketlerine müracaat etmesi gerekiyor.

 
 
 
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.