elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İnsan Beyninden Esinlenerek Geliştirilen Mikroçip |
Neurogrid

İnsan beyni gizemlerle dolu engin bir okyanus. Onu çözebilmek için bilim adamları uğraşmaya devam ediyor. Henüz çok az bir kısmını çözebildiler. Ancak beyin çözülemese de taklit edilebilir mi? Stanford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi insan beynini taklit edebilen ve standart bilgisayarlardan 9000 kat daha hızlı çalışan yeni bir mikroçip üretti. Haberin detayları yazımızın devamında.A- A+
14.05.2014 tarihli yazı 9982 kez okunmuştur.
Beynimiz belki de gezegenimizdeki en güçlü ve en yetenekli işlemciler. Ve beynimiz hakkında hala bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Fakat Stanford Üniversitesi’nden bir araştırma grubu, standart bilgisayarlardan binlerce kat daha hızlı ve son derece daha etkili olan bir mikroçip geliştirmek için insan beyni hakkında bildiğimiz şeyleri kullandı.

Neurogrid adı verilen mikroçip bizim bildiğimiz bilgisayar dünyasında yeni bir çığır açacak. Alışılagelmiş silikon tabanlı bilgisayar yapıları çok yavaş ve insan beyni ile karşılaştırılacak olursa 40 000 kat daha fazla güç gereksinimlerine sahipler. Yani şu açık ki bilim insanları daha hızlı bir bilgisayar tasarlamak için ürettikleri mikroçiplerin insan beyni gibi çalışmasını istiyor.

 


İşte Stanford Üniversitesi’ndeki bu ekip 16 adet "neurocore" denen özel olarak tasarlanmış yongaları kullanarak Neurogrid’i oluşturdular. Bu "neurocore" denen yapılardan her biri insan beyninin içindeki milyonlarca nöron arasında meydana gelen milyarlarca sinaptik bağlantıyı kontrol edebilecek kapasitede bir yapı. Bu bağlantılardan bazıları mikroçip üzerinde devreyi bölüşerek çalışıyor ve normal bir bilgisayardan 100 000 kat daha verimli. Ayrıca Neurogrid çoğu uygulamalar için modern bilgisayarlardan 9000 kat daha hızlı. 16 neurocore’dan oluşan tüm çip sadece bir iPad büyüklüğünde.

Araştırma ekibi Neurogrid’i protez teknolojisinde de kullanmanın yollarını arıyor. Fikir şu ki; hareketleri değerlendirip kol ve bacaklara daha iyi kontrol imkanı sağlayan bu mikroçipi felçli bir insanın beynine yerleştirebilmek. Neurogrid mikroçipin tek dezavantajı şuan için maliyetinin yüksek olması.

 


Ayrıca Neurogrid’i yapılandırma amacında daha kolay yapılmasına olanak sağlayan yeni bir yazılım geliştiriliyor. Araştırma ekibi, robotik ve sibernetik alanında Neurogrid’in gerçek ve işe yarayabilir bir çözüm olacağını umuyorlar.
 
Neurogrid’in yapımı, şuan için 40 000 dolar kadar maliyeti gerektiriyor. Fakat Stanford Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, ileride yeni fabrikasyon teknikleriyle bu fiyatın 400 doların altına düşeceğine inanıyor.


Kaynak:


► wonderfulengineering.com
 
Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.