elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hiç Veri Kaybı Olmadan 8 Misli Esneyen Kablo Geliştirildi

Sizde kabloların dağınıklığından sıkıldınız, işte size güzel bir haber. Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi çektikçe uzayabilen elastik kablo yapmayı başardı.A- A+
29.12.2012 tarihli yazı 9178 kez okunmuştur.
North Carolina State (Kuzey Coralina Eyalet) Üniversitesi'nin hayatımızda hepimizin yaşadığı kablo sorunlarına çözümü ilgi çekici. Esneme sırasında naçizane veri kaybı bile yaşatmayan bu kablo kendi boyunun 8 katı uzunluğuna kadar da esneyebiliyor.Bugüne kadar neden kablolar esneyemiyordu? İşte bunun nedeni kabloların içinde yer alan iletkenlerin esneyemeyen metallerden oluşmasıydır. Bu sorunuda geliştiriciler esneyen metallerden olan  sıvı gallium ve indium karışımıyla çözüyor.


 

 

Michael Dickey (Kimya & Biyomoleküler mühendisliğinde asistan profesör) çalışmalarıyla ilgili “Ana gayemiz materyallerden bağımsız en yüksek iletkenlik seviyesinde elastiklikten kayıp yaşamadan yapmaktı” ifadesini kullandı. Asistan profesör elastik kabloların teknolojinin bir çok alanında, özellikle kulaklık ve sarj aletlerinde kullanılabileceğini belirti.

Ancak bu kabloların piyasaya sürülmesinden önce giderilmesi gereken büyük bir sorun var gibi. Bu da kopan ve yıpranan kabloların içindeki sıvı metalin dışarı çıkması. Acaba bu tarz kablolar ne zaman hayatımıza girecek. ve yer edine bilecek mi ?

Aşağıdaki video da bu kablonun esnetildiğinde veri kaybı yaşamadan kullanıldığını görüyoruz.Kaynak : avhub.com.au


 

Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.