elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Google'ın Sürücüsüz Otomobillerine Yola Çıkma İzni Verildi

Bir Fantastik-Kurgu özlemi daha sona eriyor. Sürücüsüz otomobil piyasasının lideri Google Kaliforniya'da yola çıkmak için izin aldı.A- A+
26.09.2012 tarihli yazı 10375 kez okunmuştur.
Sürücüsüz arabaların Kaliforniya yollarında kullanılabilmesi için hazırlanan SB1298 kanun taslağı Eylül ayının başından bu yana konuşuluyordu. Dün Kaliforniya Valisi Jerry Brown, söz konusu yasayı imzaladı ve Google’ın merkez binasında yapılan basın toplantısıyla, sürücüsüz arabaların Kaliforniya yollarına çıkabilmesine izin verildiğini resmen açıkladı.

Olası insan hatalarını önlemek için uygun bir teknoloji olduğu vurgulanan sürücüsüz arabaları, Google’ın kurucusu Sergey Brin’in açıklamasına göre beş yıl içinde tıpkı standart arabalar gibi yollarda görebileceğiz. Sürücüsüz otomobillerin avantajı sadece güvenlik değil. Sürücüsüz otomobiller aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlıyor. Giderek tükenen kaynaklar ve artan araç nüfusu göz önünde bulundurulduğunda eğer belirli güvenlik standartları sağlanabilirse otomatik pilotlu araçlar günlük hayatın önemli bir parçası haline gelebilir.Nevada eyaleti otonom araçlara izin vermek için  Mart ayında kanunlarını değiştirmişti. Google'da Mayıs ayında onay belgesini alabilmişti. Google araçlara tanınması için kırmızı plaka takarken, trafik kazalarının çoğunun insan hatasından meydana geldiğini düşünürsek otonom bir aracın sensörler ve diğer sistemler vasıtasıyla daha güvenli bir yolculuk sağlayabileceği muhakkak. 

ABD 'deki başka eyaletler de bu araçlara onay vermek için kanunlarında benzer değişiklikler yapmayı planlıyor.

Kaynak: Googlepress
Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.