elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Google ve Facebook'ta Çalışmak

Google ve Facebook'ta çalışmak hangi mühendisin hayallerini süslemez ki, buraların iş ortamı hakkında biraz bilgi edinelim ve iş alımları, mülakatlarla alakalı ipuçları alalım.A- A+
12.04.2013 tarihli yazı 22786 kez okunmuştur.
Dünya teknolojisinin göz bebeği olan Silikon Vadisi'nde çalışmak yalnız bir mühendis için değil tüm insanlar için gurur verici bir şeydir. Google ve Facebook gibi büyük çaplı şirketlerde kim çalışmak istemez ki ? Dev arama motoru Google ve milyonlarca üyesi olan sosyal medya lideri Facebook'ta çalışmak için öncelikle insan kaynaklarını geçmeniz gerekir. Tabi insan kaynaklarını geçince iş bitmiyor fakat bu büyük bir aşama demek.
 

 

CV'nizde Neye BakıyorlarÖncelikle işe alım ve stajlarda çok hızlı öğrenebilme yeteneğine ve uluslararası düzeyde geçerli olan proje yarışmalarında girilen dereceye bakılıyor. Daha çok yanıldığımız bir şey de not ortalaması ve üniversitenin o kadar etkili olmadığı. CV'de projelerde gösterdiğin başarılar, yapabileceğin faaliyetler ve yetkinliklerin gözden geçiriliyor. Onay alınan CV sahipleri işe alım için yüz yüze mülakata çağrılıyor.


Yüzyüze İş Görüşmesi Nasıl Oluyorİlk etapta yapılanlar ve hedefler konuşuluyor ve daha sonra CV'de yer alan yetkinlikler dahilinde ne ölçüde yetkin olduğumuzu ölçmek için bir mülakat yapılıyor. Yetkin olduğunuz konuda ne derece spesifik bilgiyi taşıyorsunuz bu da bir soru olarak karşınıza  çıkabilir. Genel anlamda bir konuyu çabuk kavrayıp onunla iş yapabilme kabiliyetine bakılıyor. Bu alanda da zekayı ön planda tutan şirket sürekli üreten beyinleri bünyesine alma taraftarı görünüyor.
 

İş Ortamı NasılBu şirketlerin efsaneleşmiş ve arzulanan bir iş ortamı var. Google, Facebook sanki birer iş yeri değilde dinlenme tesisi gibi. Tesislerde yaşamı kolaylaştıracak her şey var, yemek ulaşım sorunu yok günlük faaliyetler aksamadan yapılabilir, çalışanları sıkacak hiç bir ortam söz konusu değil. Hem psikolojin rahat çalışıyorsun hemde işini bitiriyorsun. Bilardo salonundan tutunda Nintendoya, Playstation'dan XBox'a bowling salonuna, yüzme havuzundan spor salonuna, oyun salonları, basketbol voleybol sahaları ve daha bir çok sosyal aktivite gerçekleştirilecek ortam mevcut. Ayrıca şirket içinde rahat yer değiştirmek için kaykayımsı bir alet olan ripstikler mevcut.

İşleyiş; mühendislerin dayanışması ve yardımlaşmasıyla gerçekleşiyor, ekip olarak çalışmak çok önemli. Öyle memuriyet gibi bir çalışma ortamıda sunmuyorlar sürekli bir farklı iş fikri ve anlayışla çalışıyorlar. İstenen projenin zamanıda teslimi ve haftalık raporların hazırlanıp sunulması çok önemli.

 

Google Çalışma Ortamı İçin : Tıklayın.

2004'ten 2013'e Facebook Evrimi İçin Tıklayın.


 
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.