elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Gelecek Sandığınızdan Daha Yakın |
Esnek Akıllı Telefonlar ve Tabletler

Günlük yaşantımızın önemli bir parçası haline gelen akıllı telefonlar ve tabletler yakın zamanda yeni esnek formlarıyla çantalarımızda ve ceplerimizdeki yerlerini alacak. Peki ya bu teknolojinin gelişimi nasıl ilerliyor? Sektörü domine eden firmalar neler yapıyor? Detaylar haberimizde.A- A+
30.09.2013 tarihli yazı 9621 kez okunmuştur.
Geleceğin teknolojilerine dair çalışmalar her ne kadar kapalı kapılar ardında yürütülse de bu teknolojilerin ipuçları, YouTube kanalları ve CES 2013 gibi etkinlikler aracılığıyla bizlere ulaşmaktadır. Ön gösterimi yapılan teknolojiler arasında bulunan Esnek OLED Ekranlar şimdiden herkesin ilgi odağı haline geldi. Fakat aralarında gerçeğe en yakın olanı Samsung’dan geldi.
 

 
 
Samsung bu yeni teknolojiyi Ces 2013‘de “Samsung Youm” olarak tanıttı. Söylenilenlere göre, sektörün önde gelen şirketlerinden LG ve Sharp‘da aynı OLED teknolojisini geliştirdikleri akıllı telefonlar da kullanıyor. Önümüzdeki 12 ay içerisinde bu yeni panellerin akıllı cihazlar üzerindeki yerlerini alacağı da söylenilenler arasında.
 

 
Ne yazık ki Samsung’un bu yeni teknolojiyi barındıran piyasaya çıkaracağı ilk akıllı telefon tanıtılandan biraz daha farklı olacak. Bu teknolojinin ilk ayağı kırılmaz, sert bir eğik kalıp içine sabitlenmiş, ekran panelli standart görünümlü akıllı telefonlar olacak. 
 

 
Apple’ın lanse ettiği sarılabilir retina ekranlar, bu yeni teknolojiyi barındıran modellerin bir başkası olan kavisli panellere verilebilecek en iyi örneklerden birisidir. Esnek OLED paneller, aynı zamanda akıllı telefonlara ve tabletlere giyilebilir konveks ekran teknolojilerinin kapısını açıyor. Buna verilebilecek en iyi örneklerden birisi olan Apple iWatch’ın gelecek sene piyasaya sunulması bekleniyor.
 
 

► İlginizi Çekebilir : Apple iWatch İçin Yeni Bir Patent Aldı

 
Plastic Logic firması tarafından geliştirilen teknolojiler arasında yer alan eReader'ların da esnek OLED ekran teknolojisinden nasibini alacağı da söylenilenler arasında.
 
Akıllara takılan soruların başında gelen, pillerin ve piksel yoğunluklarının nasıl olacağına dair iyi haberler de duyurulmuş durumda. Yeni teknolojiyi barındıracak olan akıllı cihazların, 1080p çözünürlük ve 320ppi’ye yaklaşan piksel yoğunluğu ile kullanıcıları görüntü kalitesi açısından da tatmin etmeye yeteceğe benziyor. Başlarda öngörülenin aksine bataryaların da bu yeni teknolojiye ayak uyduracağı da söylenilenler arasında.
 


Akıllara takılan soruların başında gelen bu yeni teknolojiyi piyasaya ilk kimin sunacağı ise muamma olmaktan çıkıyor. Samsung şimdiden bu teknolojiyi barındıracak olan ilk cihazının tanıtımını Ekim ayında yapacağını duyurmuş durumda.Kaynak: 

TechRadar
►DigitalTrends


 

Hasan Güner Hasan Güner Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.