elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uydu Teknolojilerinin Miladı |
Dünya’nın İlk Güneş Enerjili Uydusu Görücüye Çıktı

Titan Havacılık uzun süren çalışmalar sonucu ortaya koyduğu yeni güneş enerjili insansız hava aracı SOLARA'yı tanıttı. 5 yıla kadara havada kalabilen bu yeni insansız hava aracı günümüz pahalı uydularının sonunu getireceğe benziyor. Zarifliğiyle de dikkat çeken bu yeni teknolojinin detaylarına haberimizde.A- A+
09.09.2013 tarihli yazı 12515 kez okunmuştur.
Uydular, her ne kadar fonksiyonlu olursa olsun oldukça pahalı araçlardır. Tek bir uyduyu yörüngede tutmak bile milyonlarca dolara mal olmaktadır. Hal böyleyken, Titan Havacılık oyunun kurallarını değiştirecek yeni yüksek irtifalı insansız hava aracını tanıttı. 
 

 

► İlginizi Çekebilir : İnsansız Hava Araçlarının Yükselişi

 
Solara 50 adlı güneş enerjili İHA 50 metre uzunluğunda kanatlara ve 15,5 metre uzunluğunda bir gövdeye sahip. Üstelik bu yeni teknolojiyi barından araç yalnızca 159 kg ağırlığında. Gündüz saatlerin de 7 kW'a kadar enerji üreten bu araç, üzerinde yaklaşık 3000 adet solar panel bulunduruyor. 
 

 
Solara 50'nin fiziksel özellikleri kadar performansı da oldukça dikkat çekiyor. Solara 50, 20 km üzerindeki irtifalara ulaşma kapasitesine sahip ve 5 yıla kadar havada güneş enerjisinden başka hiçbirşeye ihtiyaç duymadan kalabilmektedir. Hareket esnekliği oldukça yüksek kanatları ve bulundurduğu sistem sayesinde güneşten gelen ışınları en iyi açıyla yakalayabilen Solara 50, aynı zamanda saatte 104 km hızda seyir edebilme yeteneğine sahip.
Araştırmacılara göre Solara 50'yi mobil iletişim gibi farklı uygulamalarda da kullanılabilmek mümkün. Geliştirilen bu hava aracı, 17800 kilometre kare gibi yüksek bir kapsama alanı ile yüzden fazla karasal hücre kulesi ile aynı kapasiteye sahip. 
 
 
 
Titan Havacılık ve Uzay şirketinin, üzerinde çalışmalarını halen sürdürdüğü Solara 50'nin gelecek yıl uçması bekleniyor. Söylenilenlere göre Solara 50'den daha fazla yük taşıma kapasitesi ile atmosferik park sağlama yeteneğine sahip olacak olan şirketin yeni gözdesi Solara 60'ın yakın zamanda tanıtılacağı da duyurular arasında.Kaynak: 

Flightglobal
►Inhabitat
 
 

Hasan Güner Hasan Güner Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.