elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Superman‘in X-Ray Görüşü Gerçek Oluyor |
Artık Herkes Duvarların Arkasını Görebilecek

Çizgi roman kahramanı Superman ‘in düşmanlarını engellerin arkasından görebilmek için kullandığı X-Ray görüşü gerçek oluyor. MIT’ nin geliştirdiği yeni Wi-Fi teknolojisi ile artık herkesin buna sahip olabilmesi mümkün.A- A+
17.07.2013 tarihli yazı 15808 kez okunmuştur.
Araştırmacılar insanları duvarların arkasından görüntüleyebilmek için birçok teknoloji geliştirdiler. Ancak ortaya konulan bu yöntemler oldukça pahalı elektromanyetik spektrum tabanlı ağır radar teknolojilerden başka bir şey değildi. Üstelik bu teknolojiler yalnızca polis birlikleri ve orduya sunuluyordu.
 


MIT profesörlerinden Dina Katabi ve Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri  departmanı tarafından geliştirilen ucuz Wi-Fi teknolojisi ile insanların engeller ardından birbirlerini fark edebilmeleri mümkün.

Profesör Katabi çalışılan bu proje hakkında yaptığı açıklamada söyledikleri şu şekildeydi .


 “Bizler insanlara duvarların ve kapalı kapıların ardından birbirlerini görebilecekleri düşük güç tüketimli , basit ,ve taşınabilir bir teknoloji sunmak istiyoruz.”“Wi-Vi” denilen bu sistem Radar ve sonar görüntüleme ile benzer bir çalışma prensibine sahiptir. Sistem düşük güçlü  Wi-Fi sinyalleri göndererek hareket  eden insanları izlemek için oluşturdukları yansımaları kullanmaktadır. Bu yeni teknoloji ile insanlar bir duvarın arkasında saklanıyor olsa bile onları gözlemleyebilmemiz mümkün.

Herhangi bir duvara Wi-Fi sinyali yolladığımızda sinyaller duvardan geçerek arkasındaki insanlardan geri yansır. Ancak, sinyallerin sadece bir kısmı bunu başarabilmektedir. Geri kalanı ise duvardan veya engellerden geçemeyerek duvardan bize geri yansır. Profosör Katabi ve ekibi oluşan bu iki yansımayı birbirinden ayırıp yalnızca hareket eden insanların yansımalarını algılayan bir teknoloji geliştirmek istiyordu.


 
Nasıl Çalışıyor?

Bu yeni sistem iki adet verici anten ve bir adet alıcıdan oluşmaktadır. Sistemde bulunan bu iki anten de hemen hemen aynı sinyalleri iletir. Aralarındaki tek fark, ikinci antenden iletilen sinyalin birincinin tersi olmasıdır. Sonuç olarak, bu iki sinyalinde birbirlerini iptal edecek bir şekilde birbirleriyle etkileşime girebileceği açık ve nettir. Sinyaller, duvarda dahil olmak üzere herhangi bir statik objeye çarpıp aynı yansımaları oluşturur ancak bunlarda bu sıfırlayıcı etki ile birbirlerini engellerler.

Bu nedenle, sabit objelerden geri yansıyan sinyaller birbirlerini sıfırlar ve yalnızca hareket eden nesnelerin yansımaları alıcıda dalgalanmaya sebep olabilir. Yani eğer bir kişi duvarın arkasında hareket eder bir halde ise sinyaller birbirlerini sıfırlamadan alıcıya geri dönebilecek ve biz kişiyi alıcının algıladığı dalgalanmadan fark edebileceğiz.
 Arama Kurtarma, Kişisel Güvenlik ve Hareket Algılama Teknolojilerinin Gelişimine Işık Tutuyor

İlk kez Hong Kong ‘daki Sigcomm Konferansında sunulan “Wi-Vi”, deprem gibi doğal afetlerde arama kurtarma timlerinin hayatta kalan insanlara ulaşabilmesi için ve bunun yanı sıra polis teşkilatlarının bina gibi yapıların içinde sürdürdükleri kriminal operasyonlarda kullanılabilmesi öngörüdü.

 


Bu yeni teknoloji ile el kol hareketlerimiz, hatta geliştirdiği taktirde mimiklerimizle bile duvarların ardındaki cihazları, elektronik aksamları kontrol edebilmemiz mümkün.

Yakında herkesin akıllı telefonlarında ve tabletlerinde yer bulacağı öngörülen bu yeni teknoloji henüz gelişme aşamasında olmasına rağmen birçok sektörden iş adamlarının ve önemli firmaların göz odağı olmuş durumda. Kaynak: 
 

Hasan Güner Hasan Güner Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.