elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünya'nın en iyi lokomotifini Türk Şirketi Üretiyor.

Dünyadaki benzer lokomotiflere göre %26 daha fazla çekiş gücüne sahip, %9 daha az yakıt sarfiyatlı lokomotifi Tülomtaş A.Ş üretiyor.A- A+
16.01.2013 tarihli yazı 11014 kez okunmuştur.
Eskişehir'deki Lokomotif ve Motor Sanayi Anonim Şirketi TÜLOMSAŞ, dünyanın en iyi lokomotiflerinden birini geliştirdi. Önümüzdeki 2 yıl içinde iç ve dış pazar için toplam 50 lokomotif üretilecek. 

Lokomotifin Tedarikçi ve Müşterilere yönelik tanıtımı TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri AVCI ve GENERAL ELECTRIC CEO’su Lorenzo SIMONELLI tarafından yapıldı.

Toplantı;  GENERAL ELECTRIC firması yetkilileri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, Özel ve Kamu Sektörü Firma yetkilileri, Potansiyel müşteriler ile çok sayıda tedarikçilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Söz konusu lokomotifin Dünya Lansmanı ise 23-26 Eylül 2012 tarihlerinde Almanya Berlin’deki INOOTRANS fuarında yapıldı.
 
 
TÜLOMSAŞ ile General Elektric firması arasında gerçekleştirilen stratejik ortaklık anlaşması kapsamında halen 20 Adet TCDD için ve 30 adet GENERAL ELECTRIC için Lokomotif imalatları devam etmektedir. Lokomotiflerin pazarlama ve satış faaliyetleri ise yurt içi ve yurt dışı pazarlarda yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Bu lokomotiflerin imalatında yerli katkı oranının her yıl artarak sürdürülmesi amaçlanmıştır.
 

Görkemiyle ve modern donanımıyla dikkat çeken lokomotif, Eskişehir'deki TÜLOMSAŞ atölyelerinde üretildi.

Söz konusu lokomotifler, dünyadaki benzer lokomotiflere göre %26 daha fazla çekiş gücüne sahip, %9 daha az yakıt sarfiyatlı ve bakım periyotları arası uzun, AB emisyon standartları ile TSI gerekliliklerini karşılayacak teknolojiye sahiptir.
 
Ayrıca lokomotifler Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri için stratejik ortaklık kapsamında münhasıran TÜLOMSAŞ tesislerinde üretilecektir.
 
Toplantıda GENERAL ELECTRIC CEO’su Lorenzo SIMONELLI GE’nin son teknoloji lokomotifi PowerHaul büyük ölçüde yakıt verimliliği ve düşük emisyon sağlıyor. GE Transportation öncü teknolojilerle TÜLOMSAŞ’ı desteklerken; bu ortaklık Türkiye’nin yenilikçiliğe, teknolojik gelişime ve demiryollarında yatırıma odaklanan 2023 hedeflerine katma değer sağlıyor” dedi. 
 
 
GE Transportation Başkanı ve CEO’su Lorenzo Simonelli, bu ortaklığın Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik inovasyon alanında bir ana merkez olma hedeflerine sağladığı katkının altını çizdi.
 
Dünya üzerinde 50'den fazla ülkede yaklaşık 17 bin GE lokomotifi kullanıldığını vurgulayan Simonelli, şöyle devam etti: “TÜLOMSAŞ ile yaptığımız işbirliği ile hem istihdam yaratacağız hem de altyapı büyümesini teşvik edeceğiz. Üstün teknolojili lokomotif üretimi alanındaki know-how’umuzu (nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirme) Türk mühendislerine aktaracağız.”
 

 
Fotoğraf: GENERAL ELECTRIC CEO’su Lorenzo SIMONELLI
 
Lokomotif tanıtım toplantısında TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri AVCI “ TÜLOMSAŞ ve GENERAL ELECTRIC Stratejik Ortaklığı kapsamında TÜLOMSAŞ Tesislerinde üretilecek lokomotifler Türk mühendis/işçileri ve GE teknik elemanları tarafından imal edileceğini,  her yıl artan oranda yerli katkı sağlanması amacıyla Yan Sanayi Firmalarımız GE’nin uyguladığı NCI-tedarikçi değerlendirme sürecinden geçirildiğini, bu firmaların aynı zamanda Global anlamda Tedarikçi konumuna gelmiş olacağını” belirtmiştir.
 
TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı “Dünyanın en gelişmiş ve ileri teknoloji ürünü lokomotiflerinin TÜLOMSAŞ’ ın bilgi birikimi, uzman iş gücü, imkân ve kabiliyetleri ile TÜLOMSAŞ Tesislerinde üretiminin gerçekleştirilmesinin çok önemli olduğunu belirtmiştir. Bu Ortaklık Sonucu yüksek katma değerli teknolojik ürünlerin Yurt içi ve Yurt dışı piyasalara satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi sonucu ülke ekonomisine ve Yan Sanayinin geliştirilmesine de reel katkı sağlayacağını belirtmiştir.
 
 
Hayri Avcı “İlk üretilen lokomotiflerde TÜLOMSAŞ çalışanlarının ortaya koyduğu ürün kalite gerekliliklerinin karşılanmasına yönelik performansın, uluslar arası denetim kuruluşları tarafından takdirle karşılandığını” ifade etmiştir.
 
 
TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri AVCI;  “Raylı Sistemler Araç Sektörünün sektör olarak Ülkemizdeki gelişmesinde belirleyici bir konumda olan şirketimizin bu ortaklık kapsamında dünyanın en gelişmiş teknolojisini başarı ile uygulayabileceğini göstermiştir. Bu kapsamda belirlemiş olduğumuz 2023 vizyonuna uygun olarak hedeflerimize ulaşabileceğimize olan inancın arttığının” altını çizmiştir.

Kaynak : TÜLOMSAŞ A.Ş
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.