elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Darbe Akım Anahtarı |
Sigma Elektrik

Darbe akım anahtarı, piyasada bilinen diğer bir ismi ile impuls röle veya telleruptör, aydınlatma devrelerinin birden fazla noktadan kontrol edilmesi için kullanılan devre anahtarlama elemanıdır. Darbe akım anahtarı hakkında detaylı bilgi Sigma Elektrik'in katkılarıyla yazının devamında...A- A+
23.02.2020 tarihli yazı 9122 kez okunmuştur.

Darbe Akım Nedir?

 
Darbe akım anahtarı, piyasada bilinen diğer bir ismi ile impuls röle veya telleruptör, aydınlatma devrelerinin birden fazla noktadan kontrol edilmesi için kullanılan devre anahtarlama elemanıdır. Darbe akım anahtarları, bağlı bulunduğu aydınlatma sistemlerini kullanıcıların liht butonlar ile kontrol etmesine olanak sağlarken, geniş alanların aydınlatılmasında ekonomik ve kolay çözümler sunar. Darbe akım anahtarının içinde bulunan özel anahtarlama mekanizması sayesinde liht butona bir kez basıldığı anda aydınlatma devresi açık ise kapalı konuma, kapalı ise açık konuma geçer, bu anahtarlama işlemi liht butonlar ile birçok noktadan sağlanır. Sigma darbe akım anahtarları 16A, 230V çalışma değerlerinde 1NO (normalde açık) kontaklı olarak üretilir.
 


Şekil 1: Sigma darbe akım anahtarı 


►İlginizi Çekebilir: Sigma Elektrik Eğitime Destek Vermeye Devam Ediyor


Darbe Akım Anahtarları Nasıl Çalışır?

 
Liht butona basıldığı anda, Sigma darbe akım anahtarına sinyal gönderilerek anahtarın bobini enerjilendirilir. Bunun sonucunda kontaklar bir sonraki darbe gelene kadar konum değiştirir. Bir sonraki darbe gelene kadar kontakların mevcut konumunu koruması ise, darbe akım anahtarının içindeki özel kilitleme mekanizması ile sağlanır.


Şekil 2: Darbe akım anahtarı kullanılmamış sistemŞekil 3: Darbe akım anahtarı kullanılmış sistem


Neden Sigma Darbe Akım Anahtarı Kullanılmalıdır?


 
Sigma darbe akım anahtarları ile basit, enerji tasarruflu ve tüm işletmelerde verimli bir aydınlatma kontrol sistemi gerçekleştirilir. Darbe akım anahtarları, aydınlatma devrelerinde daha az kablo kullanılarak, sahada çalışan teknik ekiplerin montaj sürelerini önemli ölçüde kısaltır, zamandan tasarruf sağlar. Darbe akım anahtarları konut, ofis, ticari binalar, kamu binaları, fabrikalarda kullanıma uygun olarak bina dağıtım kutuları /sigorta kutuları içinde kullanılabileceği gibi elektrik panosu içerisindeki 35mm DIN rayına da monte edilecek şekilde üretilir.

Şekil 4: Sigma 16A darbe akım anahtarı

Çok geniş alanlara yayılmış aydınlatma sistemleri hem giriş hem de çıkış noktasında birbirine paralel bağı liht butonlar ile kumanda edilir. İşletmelerde hem enerji tasarrufu hem de iş gücü tasarrufu Sigma Darbe Akım Anahtarı ile kolayca sağlanır.


Kaynak:
                   

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar