elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Beynin Fonksiyonel Haritasını Gösteren Cihaza Türk Patenti

Çocuklar da üstün zekalılık ya da dikkat eksikliği veye hiperaktivite sorunlarını Türk bilim adamlarının geliştirdiği, beyin yapılarını fonksiyonel MR görüntüleme tekniği ile inceleyen bu cihaz için patent başvurusu yapıldı.A- A+
26.12.2012 tarihli yazı 8514 kez okunmuştur.
Araştırmalar Hacettepe üniversitesi KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi'nden Prof. Dr. Sirel KARAKAŞ ve Prof. Dr. Hakkı Muammer KARAKAŞ tarafından devlet desteğiyle yürütüldü.

Prof. Dr. Sirel KARAKAŞ' ın açıklamasına göre, geliştirdikleri bu cihazla yapılan testte; çocukların fonksiyonel MR larını çektikten sonra normal, dikkat eksikliği olan ve üstün yetenekli çocuklarda farklı haritalar elde ettiklerini belirtti.

Türkiye'de birçok farklı disiplinden kişinin bir araya geldiği çalışmanın neticesinde Hacettepe Teknokent Ödülü aldıklarına dikkat çeken KARAKAŞ, sonrasın da üniversitenin teknoloji geliştirme merkezinde Ar-Ge çalışmasına başladıklarını söyledi. KARAKAŞ : “Yazılım ve donanımdan oluşan ürünümüz, beyni uyarmak için değişik bataryaları içeren, hastane ortamlarında da kullanılabilir bir sistem. Yurt dışında bu cihazlar daha ziyade laboratuvar ve temel bilim çalışmaları için geliştirilmiş ve kullanımı oldukça zor. Medikal sınıf olmadıkları için de hastane ortamlarındaki klinik incelemelerde kullanılması mümkün değil. Cihazlarda kullanılan uyarım bataryalarının ise nasıl geliştirildiği belli değil." diyerek cihazın oldukça kullanışlı olduğunu vurguladı.

Ayrıca uluslararası firmalarla cihazın üretimi ve pazarlanmasına yönelik ön anlaşmalar yaptıklarını da sözlerine ekledi.

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.