elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Artık İdrar Tahlillerini de Akıllı Telefonlarla Kendiniz Yapabilirsiniz !!!

Los Angeles, TED' de yani Teknoloji, Eğitim ve Dizayn (TED) Konferansı' nda tanıtılan Myshkin Ingawale' nin geliştirdiği "Uchek" adlı uygulama, telefon kamerası, ölçüm çubuğu ve bu çubuğa uygun bir mat yardımıyla idrarda bulunan glikoz, proteinler ve nitrat gibi 10 farklı maddeyi test edebiliyor.A- A+
03.03.2013 tarihli yazı 9489 kez okunmuştur.

Son zamanlar da Akıllı Telefon çılgınlığı, bir yeniliği daha getirerek teknolojisinde çığır aşmaya devam ediyor. Los Angeles' ta düzenlenen Teknoloji, Eğitim ve Dizayn (TED) Konferansı'nda tanıtılan "Uchek" adlı uygulama ile, telefon kamerası, standart bir ölçüm çubuğu ve bu çubuğa uygun bir mat yardımıyla idrarda bulunan glikoz, proteinler ve nitrat gibi 10 farklı maddeyi test edebiliyor.


 

Bu Uygulama Başka Hangi Hastalıklara Tanı ve Teşhis Koyabiliyor?


Geçen yılda TED' de kan akıtmadan alınabilecek bir kan testi gösteren İngavale, Uchek uygulaması ile Şeker hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları, kanser, karaciğer hastalığı gibi 25 farklı sağlık sorununun teşhisinde ve bunun yanı sıra genel sağlık kontrollerini takip etmek için kullanıldığını ifade etti.


 

Uchek Uygulaması İle Nasıl İdrar Tahlili Yapılır?


Bu uygulama şu anda sadece Iphone telefonlarda kullanılıyor olsa bile gelecekte tüm android özellikte ki telefonlarda rahatlıkla kullanılabilecektir.

Uygulama kullanıcıları öncelikle idrar örneklerini alıp ardından standart ölçüm çubuğunu kullanmalı ve uygulama ile birlikle satılan mat ın üzerine ölçüm çubuğunu yerleştirerek telefonla fotoğrafını çekmeliler. Oldukça kolay olan bu uygulama fotoğraftaki ölçüm çubuğunda ki renkleri baz alarak kullanıcıda hangi hastalığın olup olmadığını teşhis edebiliyor.


 

Bu Uygulama İle Yapılan Testler Ne Kadar Güvenli?
 

Uchek uygulaması , Hindistan'ın Mumbai kentindeki King Edward Memorial Hastanesi' nde de normalde idrar testi için kullanılan makinelerle karşılaştırılarak test edilecek.

Mart sonundan itibaren mat ile birlikte 5 ölçüm çubuğu içeren paketlerle 20 dolar karşılığında satışa sunulacak.

 


Kaynak : BBC
 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.