elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Android Telefon ile Uçak Kaçırabileceğiniz Bir Uygulama!!!

Geliştirdiği uygulama ile yolcu uçaklarının kaçırılabileceğini öne süren Alman pilot Hugh Teso, uçuş sistemine müdahale edilerek otomatik pilotun kontrolünün mümkün olabileceğini söyledi.A- A+
18.04.2013 tarihli yazı 14441 kez okunmuştur.

Son zamanlarda Android yazılımların telefonlara entegrasyonu ile akıllı telefonlar neredeyse  hayatımızın bir parçası haline geldi. Mobil uygulamalar ve oyunlarda önem kazanarak, bu alanda çok çeşitli ve akılcı yazılımlar geliştirilmektedir. Bunlarda biride Hugh Teso'nun geliştirdiği android telefonlar ile uçağın uçuş sistemine hakim olabileceğiniz bir uygulama. 

 

'PlaneSploit' Uygulaması ile Neler Yapabilirsiniz?


12 yıldır eğitimli ticari bir pilot olan ve aynı zamanda internet uzmanı olan Teso, havacılık bilgisayar sistemleri ve iletişim protokolleri güvenlik özür durumunu gün ışığına çıkarmak amacı ile geçtiğimiz günlerde Amsterdam' da yapılan 'Hack In The Box' Konferansında 'PlaneSploit' adında bir Android uygulaması geliştirdiğini açıkladı.

Bu uygulamaya göre uçağın 'Uçuş Yönetim Sistemi' ne girerek,uçağın havalanmasını ve uçuş rotasını kontrol edebileceğiniz gibi sadece birkaç tuşu kullanarak uçağın yere çakılmasını bile yapabilirsiniz.

 
 

Hangi Durumda Bu Uygulama İşe Yarar?


Uçak otopilot durumdayken bu uygulama işe yarar. Manuel durumda  müdahale edilemeyeceğini belirten Teso, "Uçak pilotun kontrolünde olsa bile bu uygulama ile kokpit ışıklarında ani değişim yapılarak pilotun paniklemesi sağlanabilir." diye ifade etti.
  

Peki ama Neden Böyle Bir Uygulama?

 

Amsterdam Hack In The Box Konferansı'nda konuşan Hugh Tesa , bu araştırmayla dört yıl sonra çoğu uçağın bulunduğu uçuş yönetim sistemlerini (FMS) yıkmanın mümkün olduğunu söylerken bu uygulamayı konferansta simülasyon uçuş üzerinden gösterdi ve gerçekte bunu kullanmayacağını sadece kötü niyetli insanlara karşı güvenlik açığının olduğunu göstermek için geliştirdiğini ifade etti.


Kaynak :

TechSpot

Help Net Security


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.