elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

2012'nin En İyi İcatlarını Merak Ediyor Musunuz ?

TİME tech, 2012'nin en iyi icatlarını belirledi, haberde incelediğimiz bu icatlar gerçekten ilgi çekici görünüyor. Maliyetsiz icatlardan 2.5 milyar dolarlık maliyetli icatlara kadar belirlenen icatlar insanları çok fena şaşırtıyor..A- A+
30.12.2012 tarihli yazı 15074 kez okunmuştur.

Ücretsiz ve Ucuz İcatlar

Odadaki Bulut 
Bu Resim Photoshop değil !
 
Hollandalı sanatçı Berndnaut Smilde bir odanın ortasında küçük, beyaz bulut oluşturmak için mükemmel bir yol geliştirdi.Sıcaklık, nem ve aydınlatma hepsi sadece bu kadar ancak bu olay titiz bir planlama gerektirir.Ardından herşey hazır, Smilde, sis makinesini kullanılınca sanki havadaki bulutu içeri çağırır.Bu sadece bir kaç dakika sürer ama etkisi dramatik ve gariptir. Eski ustaların sanat ve doğa geçiciliğini bize yansıtırken doğa üstü bir olayı bize çağırıştırır.
 

Medeniyet başlangıç setiMarcin Jakubowski altı günde bir traktör yaptı. Sonra bunu nasıl yaptığını insanlara anlattı.Dizaylar ve mevcut çevrimiçi öğretim videoları yaptı.Çiftçi, teknolojist ve ekoloji açık kaynak kurucusu.Jakubowski, modern çağ için gerekli 50 önemli makineyi belirledi, toprak üfleyecileri fırın ve düşük maliyetli DIY sürümü bir prototip yapmak için çalışıyor.

 

600 dolarla 3000 dolar Arasındaki Değere Sahip İcatlar

Google Glass

Ücret : 1500 dolarGoogle Glass ile insanlar dünya ile iletişimi koparmıyor bu da yılın icadı olmasına yetiyor.Google Glass'ın içerisinde çift çekirdekli TI-OMAP 4460 işlemci bulunuyor. Bunun dışında içerisinde bir video özellikli kamera ve yan tarafında dokunmatik yüzey var. Bu dokunmatik yüzey sayesinde HUD'un kontrolünü sağlıyorsunuz.


 

Tesla Model S Elektrikli Araç

Ücret :49,900 dolarTesla Model S için 3 farklı batarya seçeneği bulunuyor; 40, 60 ve 85 kWh. Bu bataryalar 250, 370 ve 514 kilometre menzil sağlıyor. Yüksek menzile rağmen arka tekerleklere bağlı olan 350 beygir gücündeki motor, aracı 0’dan 100’e 4.4 saniyede çıkarıyor ve saatte 209 kilometre son hız yapmasını sağlıyor.


 

1 milyon dolarla 2.5 milyardolar Arasındaki Değere Sahip İcatlar

113 Elementi

Ücret : 3 milyon dolarJapon Bilim-İnsanları, Ununtrium adıyla bilinen Element 113′ün sentezini elde ettiler.Tokyo, Wako’da bulunan RIKEN Enstitüsü’nde ki çalışmalar sonucunda Elemenet 113′ün ilk sentezleri elde edildi.30 Protonu olan Çinko ile 83 Protonlu Bizmut, labaratuar ortamında çarpıştırıldı. İki elementin çarpışmasından çekirdeği 113 protonlu olan bir element ortaya çıkıyor.


Deepsea Challanger

Ücret : 8 milyon dolar
 

Bildiğimiz gibi en iyi film yapımcılarından Titanik ve Avatar filmlerinin ünlü yönetmeni James Cameron, 12 tonluk, 7.3 metre uzunluğundaki Deepsea Challanger ile indiği derinlik yaklaşık 11 kilometre, insanoğlu için gerçekten devasa bir derinlik. Bir kaç karşılaştırma yapacak olursak:

Nükleer denizaltının maksimum seyir derinlik limiti 250 metre, güneş ışığının sızabildiği en son derinlik 1000 metre,Balinaların en fazla inebildiği derinlik 2500 metre,Titanik batığının bulunduğu derinlik 3800 metre, bilinen en derinde yaşayabilen balık olan salyangoz balığının tespit edildiği derinlik 7700 metre,dünyanın en yüksek noktası Everest’in yüksekliği 8848 metre iken,dünyanın en derin noktası Mariana çukuru’nun dibi 10994 metre derinliktedir.O derinlikteki basınç 1072 atm. Yani deniz seviyesindeki basıncın 1072 katı.O derinliğe şu ana kadar James Cameron da dahil 3 kişi inebildi. Uzaya giden insan sayısından çok çok az.Deepsea Challanger böyle harika bir makine.


Curiosity Rover

Ücret : 2.5 milyar dolar
Makinenin Yüksek Çözünürlüklü Fotografı İçin Tıklayın.Curiosity 570 milyon kilometrelik bir yol kat etti. Proje 2.5 milyar dolara mal oldu.Hava yastıklarıyla inmek için fazla ağır olduğu için özel bir frenleme mekanizmasıyla iniş yaptı. Araç, saatte 21 bin 243 kilometre olan hızını, fren yaparak saatte 2,74 kilometreye düşürdü.Atmosferden Mars’ın yüzeyine kadar olan iniş ’7 minutes of terror’ yani 7 kritik dakika olarak adlandırılıyor. İniş planlandığı gibi başarı ile gerçekleştirildi.Curiosity’nin Mars gezegenindeki araştırmalarına başlayacağı ilk yer, daha önce tabanında su olduğuna işaret eden mineral izlerine rastlanan, 5000 metre yükseklikte Sharp dağının üzerinde yükselen, 150 kilometre genişliğindeki dev Gale krateri.

Curiosity, Mars ile Dünya arasında 14 dakikalık sinyal ulaşma farkından dolayı daha önceden programlanan yarım milyon yazılım kodunu izleyerek Mars inişini kendi başına yaptı.Curiosity, katedeceği yollarda taş ve toprak numuneleri toplayıp bunları analiz edecek ve elde edeceği bilgileri de NASA’nın merkezine gönderecek.Curiosity’nin ilk amaçlarından birisi hayat şartları için su ve enerjinin dışında gerekli olan ve daha önce izine rastlanmayan karbon bulmak.687 dünya günü boyunca Mars’da hayati olanaklar için araştırma yapacak saniyede 2 milyon bit transfer.Curiosity dünya ile Deep Space Network ile iletişim kuracak.NASA söylemine göre Curiosity 200 bilim adamına eş değermiş.

Bu Dev Makinenin Animasyon Videosunu İzleyin
Kaynak : TİME Tech
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.