elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

16 Yaşında Kablosuz Robot Kol Yaptı.

14 yaşında hiçbir bilgisi olmadığı bir konuda kendisini geliştirdi ve 16 yaşında kablosuz robot bir kol yaptı. [Arduino Controlled Robo-Arm]A- A+
10.12.2012 tarihli yazı 24738 kez okunmuştur.
Easton LaChappelle İki yaz önce,  bir eldiven kullanarak kablosuz kontrol edilebilen robotik bir kol oluşturmanın eğlenceli olabileceğni düşündü.LaChappelle, iki yıl öncesine kadar programlama, elektronik  ya da benzeri robotlarla alakalı  hiçbir şey bilmediğini, sıkılıp  bir heyecan aradığını ve bu konuda meydan okuduğunu dile getiyor. 

Böylece bir yıl sonra lise yıllarında, çalışmalarına Mancos, Colorado'daki çalışma odasında yaptığını ve zaman içinde kablosuz bir robot kol fikri ortaya çıktığını belirtiyor.LaChappelle; sensörler, motorlar, kodlama ve benzeri konular hakkında bilgi toplamak için  online forumlarda ve öğretici sitelerde gezdiğini kendini geliştirdiğini anlatıyor.

Onun ilk modeli 2011 yılında onu devlet bilim fuarında üçüncülüğe taşıdı. Ancak o üçüncü olan makine çok dandik elektrik borularından ve malzemelerden yapılmıştı üstelik ağır bir şeyleri kavrayamıyordu.Tatminsiz olan LaChappelle daha gelişmiş bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı. Bilgisayar programlama işlemini, mikrodenetleyici bağlantılarını gerçekleştirdikten sonra yeni bir kol geliştirdi. Kol için DC motor kullandı.Ardından Brooklyn, New York MakerBot Sanayi'ye  kolun prototipini yaptırmak için danıştı. Plastikten eklemlerin, parmak ve kolun tasarısını hazırladı ve tıpkı insan gibi  kıvrılıp kapanmasını başardı. Ama esnekliğinden dolayı zamanla gevşedi. LaChappelle'in eski bir kuyumcu olan annesi, plastik yerine naylon kaplı çelik telleri kullanmasını önerdi. Tel parmakları kapatıp ama onların geri hareketi çok sert oluyordu , bu yüzden LaChappelle eklemler için sahte tendon içine lastik bantlarla  sistemi destekledi. LaChappelle, Robotik hareketleri gerçek el hareketlerine dönüştürmek için  1980 dönemi Nintendo Güç Eldivenini tasarısını inceledi. Daha sonra beyin dalgalarını okuyabilen  Mindflex oyunundan esinlendi, bir kulaklık parçaları tarafından beyin tabanlı denetleyici oluşturdu. Bu oluşum için LaChappelle, "basit bir şekilde yoğunlaşarak sistemi açıp kapayabilirsiniz" diyor.

Eldiven tabanlı sistem 2012 yılında uluslararası bir bilim fuarında onu ikinci sıraya aldı ve ailesi şimdi onun yatak odasına bir paket bıraktı. Bu paket ne olsa beğenirdi ? Evet! Ailesi onu 3 boyutlu yazıcı ile ödüllendirdi. Bu yazıcı ile robot koluna 3 D el baskılayacaktır.  Böyle bir yeteneğe de bu tarz bir ödül yaraşırdı. Bir sonraki hedef için, LaChappelle ucuz ama son derece yetenekli  robot  protez kol geliştirmeyi planlıyor. Genç yetenek  "Ben daha da iyisini yapmayı deneyeceğim" diyor.
 
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.