elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

SAİTEM - İleri Teknoloji Uygulamalarında Türkiye' nin Öncü Topluluğu

Sakarya Üniversitesi' nin iftiharı SAİTEM, geliştirdiği ve yürüttüğü çalışmalarla göz dolduruyor. Bu haberimizde sizlere SAİTEM' in gerçekleştirdiği projeleri anlatacağız.A- A+
16.10.2012 tarihli yazı 11531 kez okunmuştur.
Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama TopluluğuSAİTEM 2003 yılında Sakarya Üniversitesinde okuyan 2 mühendislik fakültesi öğrencisi tarafından kurulmuştur. SAİTEM alternatif enerjiler konusunda kalıcı çözümler üretmeyi kendine hedef edinmiş gönüllü olarak çalışan öğrencilerden oluşan bir ileri teknolojiler topluluğudur. 

SAİTEM bünyesinde 20 aktif öğrenci ve öğrenciyken ekipte görev almış ; şu anda çeşitli firmalarda çalışan 14 mezun danışmanla birlikte çalışmalarını yürütmektedir. Çalışmalarını tüketen toplum modelinden üreten toplum modeline geçişin gerekliliğinin farkındalığıyla gerçekleştirmektedir. Bu zamana kadar alternatif enerjiyle çalışan araçlar başta olmak üzere AR-GE ve ÜR-GE faaliyetlerini yürütmektedir. Üretimini gerçekleştirdiği projelerle bu zamana kadar Türkiye başta olmak üzere Avrupa ve Avustralya da çeşitli dereceler almıştır.

SAİTEM bugüne kadar adını 5 farklı projeyle ulusal ve uluslararası arenada duyurmustur.

 

SAGUAR 

Ekibin hayata geçirdiği ilk proje olan SAGUAR serisinden SAGUAR 2 ; saatte 140 km ile Türkiye’nin en hızlı güneş arabasıdır.


 

SAGUAR (Sakarya Güneş Arabası) serisi ile

 
► 2011 World Solar Challange Dünya On Dördüncülüğü
► 2010 TÜBİTAK Formula G Türkiye İkinciliği
► 2009 World Solar Challange Dünya Dokuzunculuğu
► 2008 TÜBİTAK Formula G En İyi Tasarım Ödülü
► 2007 TÜBİTAK Formula G Türkiye Üçüncülüğü
► 2006 TÜBİTAK Formula G Türkiye İkinciliği
► 2005 TÜBİTAK Formula G Türkiye Dördüncülüğü 

SATEK

Ekibin hayata geçirdiği ikinci proje olan SATEK ; SAPANCA ’da düzenlenen törenle suya indirilmiştir. SATEK ; Türkiye’nin ilk güneş enerjili teknesidir. 13 deniz mili hıza ulaşabilen SATEK  5 kişilik taşıma kapasitesine sahiptir.

SATEK
 

SAHİMO 

SAHİMO bir litre benzine eşdeğer hidrojen ile 453 ve 568 km yol katederek iki yıl üst üste Avrupa üçüncüsü, Türkiye birincisi olmuştur.


SAHİMO


► 2009 Shell Eco Marathon Avrupa Üçüncülüğü, Türkiye Birinciliği
► 2008 Shell Eco Marathon Avrupa Üçüncülüğü, Türkiye Birinciliği

 

EVRİM

Türkiye’nin elektrikli arabası Evrim sloganıyla yola çıkan ekip ; yaklaşık 1 yıl süren tasarım sürecinin ardından Evrim’in üretimini tamamlayıp mayıs 2012 de Shell Eco Marathon yarışına katılmıştır. Yüksek verimli elektrikli hub motor  ve Türkiye’nin ilk karbon fiber jant üretimini gerçekleştirmiştir. AR–GE faaliyetleri olarak da BMS üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

SAİTEM, Şehir Konsepti Akü Beslemeli Elektrik Yakıtı (Urban Concept Battery Electric) sınıfında Evrimle 16 kuruşluk elektrik harcayarak 145 km yol katetmiştir. Evrim %90’un üzerinde yerlilik oranına sahiptir

EVRİM
 
2012 Shell Eco Marathon Avrupa yedinciliği, Türkiye Birinciliği

 

SATU

Çalışmalarına beş yıl önce başlanan SATU ‘yu önümüzdeki aylarda uzay sınırı olarak kabul edilen 120.000 feet’e gönderecek olan ekip çeşitli ölçümler yapıp fotoğraf ve görüntü aktarımı yapmayı hedeflemektedir. SATU; Türkiye’den en yükseğe fırlatılan cisim olacaktır.    
 
Edindikleri tecrübelerle çalışmalarına aralıksız devam eden ekip , gerçekleştirdikleri projeleri sanayi öğrenci işbirliği ve sponsorlardan aldıkları desteklerle yürütmektedir. Kendi bütçesinin iki üç katı bütçeye sahip ekiplerle yarışan SAİTEM  Shell Eco Marathon 2013 için Evrim 2 World Solar Challenge 2013  için SAGUAR 3 adlı iki aracın tasarımlarının son aşamasına gelmiş ve arabalarını üretmek için sponsorluk arayışı içerisindedirler.


İLETİŞİM İÇİN:
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.