elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kocaeli Üniversitesi Ve Silikon Vadisi İşbirliği

Böbrek Taşlarının Analizi Ve Sınıflandırılmasında Lazer TeknolojisiA- A+
17.09.2012 tarihli yazı 7548 kez okunmuştur.
Kocaeli Üniversitesi Lazer Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (LATARUM) ile ABD Lawrence Berkeley National Laboratuvarı'nın yürüttüğü "Böbrek taşlarının Lazer etkileşimli plazma spektroskopi yöntemi ile analiz ve sınıflandırılması" konulu bilimsel araştırma sonuçlandı. Araştırma sonucunda geliştirilen sistemle böbrek taşlarının içinde bulunan elementler hızlı bir şekilde analiz edilebilmekte.

 

Yeni Araştırmalar Devam Ediyor

Çalışmanın araştırma sonuçları SCI kapsamında yer alan Applied Spectroscopy dergisinin Kasım ayı sayısında yayınlanacak. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen Medikal Elektro Optik Sistemleri Araştırma Laboratuvarı kapsamında sağlık alanında uygulamaları olan konularda araştırma çalışmaları Kocaeli Üniversitesi Teknopark'ında devam ediyor.
 

Destek Verenler

Bu bilimsel çalışma, ABD Silikon Vadisi'nde yer alan Applied Spectra şirketi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Tekno Girişim sermaye desteği program kapsamında üniversiteTeknoparkı'nda kurulan BEAM Ar-Ge Lazer ve Optik Teknolojileri Ltd. şirketinin katkıları ve üniversitemiz Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü araştırmacılarının yönlendirmesi ile gerçekleştirildi. Araştırma çalışmalarında Berkeley Laboratuvarı'ndan Dr. Richard Russu ile üniversitemiz Elecktro Optik Sistem Mühendisliği'nden Prof. Dr. Arif Demir ve Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Nazım Mutlu grup liderleri olarak çalışmaları planlayıp sonuçlandır.
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.