elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

2011 Online İstihdam Haritası

Dünyanın bir numaralı online işe alım çözümleri şirketi Monster, Türkiye'nin 2011 yılı online istihdam haritasını çıkardı. İş arayanları aradıkları kariyer fırsatlarıyla buluşturma konusunda küresel bir uzmanlığa sahip olan Monster online işe alımlar açısından hareketli bir yıl geçiren sektörleri açıkladı.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 6492 kez okunmuştur.


Online işe alımlarda en hareketli üç sektör:Bilgisayar/Enformasyon Teknolojileri, Üretim ve TelekomünikasyonMonster verilerine göre Türkiye’de 2011 yılı online işe alımlarında hareketli sektörlerin başında Bilgisayar/Enformasyon Teknolojileri sektörü geliyor. Monster üzerinden yapılan işe alımların yaklaşık yüzde 9’u bu sektöre yapılmış bulunuyor. Online işe alımların en yoğun olduğu diğer sektörler ise Üretim, Telekomünikasyon, Perakende, Mühendislik, Otomotiv Satış ve Tamir, Bilgisayar Yazılımları, Gayrimenkul ve Mülk Yönetimi, Otel ve Konaklama ve Otomotiv Parçaları olarak sıralanıyor.

En çok işe alım yapılan departmanlar:Satış/Perakende/İş Geliştirme2011 yılında Monster üzerinden işe alım yapılan pozisyonlar arasında başı %25,82’lik oranla Satış/Perakende/İş Geliştirme çekiyor. İşe alımların yoğun olduğu diğer pozisyonlar ise Mühendislik, Enformasyon Teknolojileri/Yazılım Geliştirme, Muhasebe/Finans/Sigorta, Pazarlama/Ürün, İnsan Kaynakları, Müşteri Destek, Yönetim, Lojistik ve İş/Stratejik Yönetim olarak sıralanıyor.

Yeni mezunların 2011’de en çok online iş başvurusu yaptığı sektör:Bilgisayar/Enformasyon TeknolojileriYeni mezunların online ortamda kariyer tavsiyesi ve iş arama hizmetlerini kullanma oranı her geçen yıl artarken, son derece hareketli geçen bir online işe alım yılında en çok tercih edilen sektör %8’lik oranla Bilgisayar/Enformasyon Teknolojileri oldu. Bu sektörü Perakende (%5) ve Üretim (%4) takip etti. Yeni mezunların Monster üzerinden en çok başvurduğu sektörlerin genel dağılımı ise şöyle:

Yeni mezunların en çok çalışmak istediği departman perakendeMonster’ın açıkladığı 2011 verilerine göre yeni mezunların en çok çalışmak istediği departman %21 oranla Perakende. Perakendeyi birbirine yakın oranlarla Muhasebe/Finans/Sigorta, Mühendislik, Pazarlama/Ürün ve Enformasyon Teknolojileri takip ediyor. Genel dağılım ise şöyle:

2012 inşaat ve telekomünikasyonda istihdamın yükseldiği bir yıl olacakMonster Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı Ebru Çapa 2012 yılında Türkiye’de online istihdamın nasıl şekilleneceğini şöyle anlatıyor: “2012 yılında istihdam yaratan sektörlerin başında inşaat ve telekomünikasyon sektörlerinin yer alacağını öngörüyoruz. Perakende sektörü en fazla işe alım yapacak ilk üç sektör içinde mutlaka yer alacak ve belki de liderliği üstlenecektir. Önümüzdeki yıl yoğun işe alım olacağını öngördüğümüz sektörler arasında bankacılık da yer alıyor. Bankacılık sektörü 2012 yılını şube ağlarını geliştirmek ve hizmet personelinin sayısını artırmak odaklı olarak planlıyor. Bu da en çok işe alım yapılan sektörler arasında bankacılığın yer alacağını gösteriyor.”Aktif etkinlik bulunmamaktadır.