elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uçmak İsteyenlere:
“Multicopter”

Bir yerden bir yere uçarak gitmek ister miydiniz? İşte bizi uçurmayı sağlayacak makineler: “Multicopterler”. Peki bu araçlar nasıl çalışıyor, bizi nasıl uçuruyor? Cevapları yazımızın devamında.A- A+
29.07.2013 tarihli yazı 23515 kez okunmuştur.

Multicopter Nedir?


Multicopter, birden fazla rotora sahip, dikine iniş kalkış yapabilen ve 3 eksende hareket edebilen, motor ya da motorlara bağlı pervanelerin ürettiği hava itişi sayesinde havalanarak uçan ve havada durabilen makinelerdir. Bir çeşit helikopterdir diyebiliriz. Ama helikopterden çok farklı özellikleri vardır.
 


Multicopterler Nasıl Uçar?

Tanımında yaptığımız gibi motora bağlı pervanelerin ürettiği hava itişleri sayesinde havalanır ve uçar. Multikopterlerin kendilerine özgü uçuş kontrol sistemleri vardır. Ayrıca içindeki ivme sensörü ile multikopter havalandığı zaman dış etkilere karşı(rüzgar, dengesiz yük dağılımı) dengesi bozulduğunda kendini dengeleme özelliği vardır. Basınç sensörü ile multikopterler, havadaki yüksekliğini sabitler ve o yükseklikte otomatik olarak belirli bir zaman içinde durabilmesi sağlanabilir. Üzerindeki GPS alıcısı ile bulunduğu noktayı koordinatlar şeklinde saptar ve kalkış yaptığı noktaya tekrar geri dönebilir. Ultrasonic sensör ile kendisine yaklaşan bir cismi algılar ve mesafesini belirler. Gelen cisme göre çarpmamak için manevra yaparak cisimden kurtulabilir.

Bu özellikler multikopterin yazılımı sayesinde olur. Yazılımda bu sensörlerden gelen bilgiler çeşitli algoritmalar ile işlenir ve komut haline getirilir. 

 
İşte Uçmanın Yeni Yolu: “Elektrikli Multicopterler”

E-volo adındaki bir Alman havacılık şirketi dünyanın ilk elektrikle çalışan insan taşıyabilen multikopterini geliştirdi. Almanya’nın güneybatısındaki pistte bir Alman pilot tarafından ilk kez denenen araç, yaklaşık 1 dakika 30 saniye havada kaldı. Multikopter, şarj edildikten sonra yaklaşık 15 ile 30 dakika arasında ki bir zaman aralığında havada kalabiliyor. Uzaktan kumandayla yönetilen araç, 16 pervaneye sahip. Karışık mekanik parçalar bulunmadığından kullanımı ve tamiri, normal helikopterlere nazaran oldukça kolay. İnsansız ağırlığı 80 kg olan araçta güvenlik paraşütü de bulunuyor. E-volonun ürettiği bu aracın elektrikli sistemi, sessiz çalışmasını, ekonomik olmasını ve doğa dostu olmasını sağlıyor. Elektrikli multikopterin önümüzdeki birkaç yıl içinde satışa çıkması bekleniyor.

Ayrıca başka türde multikopterler de vardır. Bunlar pervane, sensör ve motor sayısına göre değişiyorlar. Genelde TV yayınları için görüntü alma da ve resim çekmede kullanılmaktadır. İşte  bunlardan bazıları; 
► Singlecopter
 
 


 
Twincopter
 

 

Tricopter
 

 

Quadcopter
 

 

Hexacopter
 


 
Y6-Copter
 


 
Octocopter
 E-volo Alman hava şirketinin elektrikli multicopterle insanlı ilk deneme uçuşunu videomuzdan izleyebilirsiniz.
 
Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar