elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

O2 Manyetik Dumbell

Günümüzde bir çok alanda kullanılan ve yaşamımızı kolaylaştıran elektromıknatıslar şimdi de dumbellarımızın içinde. Bu haberimizde "O2 Magnetic Dumbbell"ın özelliklerini sizlere aktaracağız. Ayrıca elektromıknatısların işleyişi hakkında detaylı bilgiler sunacağız.A- A+
27.07.2013 tarihli yazı 22893 kez okunmuştur.

Manyetik Dumbell Özellikleri

 

Manyetik Dumbell içinde yer alan özel elektromıknatısın güç yoğunluğu, kullanıcı tarafından elektrik gücü seviyesi ayarlanarak istenilen ağırlığa getirilebilir.

► Elektrik gücü seviyesiyle 8 farklı güç ayarlaması yapılabilir. Her bir seviye arttırmada 3kg’lık bir artış sağlayan bu dumbellar, maksimum 24 kg’a kadar çıkabiliyor. Bu sayede farklı ağırlıklardaki dumbelların her birinden edinmeden, bu manyetik dumbel çiftiyle istenilen her ağırlığa erişilebiliyor (3 ve 3'ün katları şeklinde).

 Entegre edilen gömülü elektromıknatıs itme-çekme gücü ve elektromıknatısın kutuplarını değiştirebilme butonu ile 10 farklı egzersiz yapılabilme imkanı sunuluyor.
 


 

 

Manyetik dumbell elektrik gücünün basitçe kontrolüyle istediğiniz egzersiz ayarına getirilebilir. Elektromıknatısın kutuplarını değiştirme olanağıyla birbirinden farklı egzersizleri de yapabiliyorsunuz.
O2 Manyetik Dumbell elektromıknatıslar kullanarak bir çok farklı egzersiz için kullanışlı olur. Elektromıknatıslar kullanıcının isteği bir ağırlığa elektrik gücü kontrolü sayesinde getirilebilir. Aynı zamanda farklı duruşlarda da egzersiz yapma olanağı sağlar.
Normal dumbelları taşımak, yanınızda bulundurmak son derece zordur ve tabiki egzersizler için gereken farklı ağırlara da gerek olacağından çok daha sıkıntılı bir durum yaratmaktadır normal dumbellar. Bu manyetik dumbellar ise hem portatifler ve de ayarlanabilir elektrik gücü sayesinde her egzersiz için istenen ağırlığa ayarlanabilirler.


 

Elektromıknatıslar


Günlük hayatta birçok alanda kullanılan ve teknolojinin de birçok alanında yer alan bu elektromıknatıslar elektrik akımı kullanılarak demirden elde edilir. Bu elektromıknatısların çalışması için en temel olarak bir güç kaynağına(batarya gibi) ve bir tele ihtiyaç vardır. Peki burada bataryanın işlevi nedir? Tabiki de bataryanın işlevi, elektronlar üreterek bu elektronların telin üzerinden akışını sağlamaktır. Böylece telden geçen elektronlar bir manyetik alan oluşturacaktır.

Eğer daha önce bir batarya incelemişseniz + ve - kutuptan oluştuğunu görmüşsünüzdür. Elektronlar negatif kutbunda toplanmıştır ve pozitif kutbuna doğru hareket etmek isterler. Biz bir kablo yardımıyla bataryanın doğrudan negatif kutbu ile pozitif kutbunu birbirine bağlayacak olursak üç şey meydana gelicektir:


1. Elektronlar negatif taraftan pozitif kutba doğru olanca hızlarıyla akarlar.

2. Batarya kısa süre içinde bitecektir. Bu nedenle bataryanın iki ucunun birbirlerine direkt olarak bağlanması iyi bir fikir değildir. Normalde kablonun ortasında elektronları faydalı bir işte kullanmak amacıyla motor, ampul gibi cihazlar bulunmaktadır.

3. Kablo üzerinde küçük elektrik alanları oluşur. İşte bu küçük elektrik alanları elektromanyetizmanın temelini oluştururmaktadır.


Manyetik Alan


Elektrik akımının olduğu her kablo üzerinde manyetik alan oluşmaktadır. Manyetik alan, şu niceliklerle doğru orantılıdır; bobindeki sarım sayısıyla, telden geçen akım miktariyla ve de pilin gücüyle.

 Yukarıdaki şekil bir tel etrafında meydana gelen manyetik alanı göstermektedir. Manyetik alan tel etrafında gelişir ve telden uzaklaştıkça zayıflar. Manyetik alanın yönü telden geçen elektrik akımının yönüne bağlıdır ve de alan tele diktir. Eğer güçlü bir manyetik alan oluşturmak istiyorsak yapmamız gereken şey elektrik akımının geçeği teli bir bobin şeklinde metale dolamaktır. Çünkü bobindeki her sarımın bir çekim gücü vardır. Dolayısıyla sarım sayısı ne kadar fazla olursa o kadar manyetik çekim artar. Aşağıdaki resimde de göründüğü gibi bir çiviye sarılmış tel, telden akım geçmesini sağlayan bir pil ile birlikte oluşturduğu manyetik alan sayesinde çivide mıknatıs özelliği yaratmış ve de metal ataçları kendisine yapıştırmıştır. Bunu aynı pille bir düz telde denemiş olsaydık burada oluşan manyetik alana kıyasla çok düşük bir alan oluşacaktı.

Son olarak çivideki mıknatıs özelliği pildeki elektrik akımı akışı devam ettiği sürece var olucaktır. Yani pilin ömrü bittiğinde manyetik alan da yok olacaktır.

 


 

Kaynak : 

 yankodesign.com


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar