elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nano Dünyaya Hoş Geldiniz |
Bölüm 1

İnsanoğlu içindeki keşfetme arzusunu durduramamıştır. İlk önce Orta Asya'dan yeni bir kıta aramak için yola çıktı. Aradığını bulması onun içindeki keşfetme arzusunu bitirmedi. Suyun kaldırma kuvvetini keşfetti ve büyük gemiler inşa edip okyanusları aştı, yeni bir dünya bulmak için. Daha sonra uzaya yolculuk başladı. Şimdi de sıra yeni bir dünyada: ''Nano Dünya''...A- A+
21.03.2011 tarihli yazı 13213 kez okunmuştur.

Nanoteknoloji Nedir ? 


İlk defa Robert Feynman adında bir bilim adamının, "Kim bir ansiklopediyi toplu iğne başına yazabilir?" sorusu ile ünlenen bu teknoloji, adını Yunanca'da "cüce" anlamına gelen, bilimdeki tanımıyla "milyarda bir" anlamındaki "nano" kelimesinden almaktadır.


Nanoteknoloji, atomik boyutlarda kristal yapıyı kontrol altına alarak istenilen özellikte malzeme üretmektir. Elektronik aletler her geçen gün küçülüyor ve fonksiyonları akıl almaz oranda çeşitleniyor. İlk mobil telefonların boyut ve fonksiyonları ile şimdiki telefonların boyut ve fonksiyonları karşılaştırıldığında arada çok büyük bir farkın olduğu görülür.Nanoteknolojinin yaşantımızda meydana getireceği olası değişimler veya nanoteknoloji rüyasında beklenen gelişmeler bilimsel mantık sınırları kullanılarak aşağıda özetlenmiştir:


► Endüstriyel devrimin neden olduğu su, hava, toprak, deniz kirliliği, küresel ısınma gibi sorunların önüne geçilecektir.

► Ormanların tüketim amacıyla yok olmasının önüne geçilecektir.

► Tedavisi mümkün olmayan pek çok hastalığın tedavisi mümkün hale gelecektir.

► Beyin, kalp, böbrek gibi kritik organların zaman içinde kayıp olan dokularını yeniden üretebilecek nanorobotlar devreye girecektir.

► İnsanlık sağlıklı yaşlanma ve uzun yaşama imkanlarına kavuşacak.

► Cerrahi müdahaleleri minimuma inecek, özel bir hücre cerrahisi uzmanlık alanı doğacaktır.

► Uzay yolculuklar aile bütçeleri ile karşılanabilecek kadar ucuzlayacaktır.

► Günümüzdeki imalat sanayinin en önemli girdisi olan işçilerin yerine nano-robotlar alacaktır.

► Tüketim çeşitlenecek, ucuzlayacak, akıllı üretim malları piyasaya sürülecek, kullanım süreleri uzayacak.

► Global yaşam ile birlikte bireysel davranış normları değişime uğrayacaktır.

► Çelikten 100 kat daha dayanıklı ama esnek betonlar yapılabilir.

► Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi'ndeki bütün kitaplar bir küp şekerine depolanabilir.

► Bakteriden daha küçük nanobilgisayarlar üretilebilir.

Nanomalzemelerin olağanüstü özellikleri hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Nanoteknolojinin kullanıldığı bazı alanlar aşağıda kısaca açıklanmıştır.


Nanotıp ve Nano İlaçlar


Nanorobotlar: Hücre içindeki kimyasal olayları kontrol etmek, hasarlı yapıları tespit etmek veya tamir etmek, gerekli malzemeleri hücre içine taşımak veya hücreden çıkarmak gibi mikro ölçekteki işleri yapmak için çok küçük yapılara ihtiyaç vardır. Günümüzde de bu ölçeklere uygun nanorobotlar üretilmektedir. Nanorobotların vücudun saldırılarından korunmaları ve görevlerini tam olarak yapmaları çok da kolay olmayacaktır. Nanorobotlarla vücut dışından haberleşmek ve onları kumanda etmekde mümkün olacaktır. Bütün bu özelliklere sahip nanorobotların geliştirilmesi için yapılan tüm hızıyla devam etmektedir.


Nanoilaçlar sayesinde ilaçlar vücudun istenilen bölgesine gönderilmektedir. Bu teknoloji sayesinde ilaç tam olarak doğru adrese ulaşmaktadır. Adrese ulaşma sırasında ilaca zarar gelmemesi, özelliğini ve gücünü kaybetmemesi de sağlanmaktadır. İlacı tek bir hedefe göndermek, böylece kullanılacak dozu azaltmak ve yan etkilerinden kurtulmak mümkündür. Doğru adrese gönderilmiş ilaçlar, diğer organlara ve hücrelere hiçbir zarar vermeden hastalıkların tedavisi yapılabilecektir. - Nanotıp -Bölüm 2 için Tıklayınız
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar