elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Motor (Faz) Koruma Rölesi Nedir?

Bu yazımızda sizlere endüstride en çok kullanılan ve önemli bir yere sahip olan koruma elemanlarından motor (faz) koruma rölesini genel hatlarıyla anlatmaya çalışacağız. Sistemin hangi koruma opsiyonları bulunur ve nasıl çalışır sorularını cevaplayacağız. Detaylar yazımızda.A- A+
13.05.2015 tarihli yazı 87377 kez okunmuştur.
Bu tür röleler faz koruma rölesi veya motor koruma rölesi olarak adlandırılırlar.
 
Amaç Trifaze motorların iki faz enerji altında çalışmasını engellemektir. 2 faz enerji uygulanan motorda dönme olmaz ve sargılar aşırı ısınarak zarar görebilir.
 
Aslında bu görevi yerine getiren termik manyetik rölede vardır. Ancak bu korumaya  dar sınırlar içerisinden yapabilmektedir. Motor koruma röleleri ise koruma için bir çok opsiyon sunmaktadır.  

Gerilim Dengesizliği

 
Sisteme bağlanan yüklerin (Y/ D ) fazlara eşit olmaksızın bağlanması (ZL1, ZL2, ZL3) durumunda  yükler (Sargılar) üzerine düşen akım ve gerilimin asimetrik dağılmasıdır. Bunun sonucunda sargılarda ısı kayıpları ortaya çıkar ve motorun nominal gücünde azalma görülür.
 
 

Genelde gerilim dengesizliği için bu rölelerde iki türlü koruma vardır:
 
Faz-faz arası gerilim farkı %20 den fazla olduğu andan 3sn. sonrasında röle çıkış verir ve motoru devreden çıkarır. (Ayarlanamaz)


Diğer bir seçenek ise bu ayar opsiyonu olması. Bu ayar gerilim dengesizliğini %5-15 arasında röle üzerinden ayarlamaya imkan kılar. Ayrıca ayarlanan değerleri aştığı anda operatör tarafından röle üzerinden çıkış alanılabilmesi için bir zaman aralığıda belirlenebilir (0,1-20 sn).
 


 
►İlginizi Çekebilir: Gerilim Bölücü Devreler

 

PTC Koruması

 
Motor sargılarından alınan sıcaklık bilgilerinin röle üzerinde ki PTC sınır değerini aştığı anda gecikmesiz olarak motor devreden çıkarılır.
 

Faz Sırası Kontrolü


Motorlarda uç gerilimlerinin sırasının L1 L2 L3 olarak bağlantı yapılması istenir. Ancak herhangi bir nedenden ötürü bu bağlantı değişirse röle çıkış verir ve motoru enerjilendirmez.
 
Viko Motor Koruma Şalteri
 

 

Faz Hatası Kontrolü


Fazlardan L1 L2 L3 ten herhangi birinin kesilmesi durumunda çıkış rölesi aktif olur ve motoru devre dışı bırakır.
 

 

Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar