elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mobil Trafo Merkezleri

Tüm dünyada şebeke operatörleri, elektrik üreticileri ve dağıtıcıları, müşterilerine sürekli ve güvenilir şekilde enerji sağlamak için çalışırlar. Güç talepleri inşaat alanlarında, doğal afetlerde veya operasyonel kısıtlamaların olduğu durumlarda bile kısa sürede karşılanmalıdır. Mobil trafo merkezleri, geçici şebeke bağlantıları ve geçici güç kaynakları tedarik edilmek istendiği zaman harika bir çözüm olmaktadır.A- A+
10.10.2017 tarihli yazı 11294 kez okunmuştur.
Mobil trafo merkezleri acil durumlarda, planlı enerji kesintilerinde, yapımı devam eden yapıların enerji ihtiyacını karşılamakta, fırtına veya başka bir felaketin yol açtığı elektrik kesintisinde istenilen enerjiyi o bölgeye sağlamakta kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda, daimi trafo kurmak ekonomik olmayabilir. Hatta bazı durumlarda daimi trafoların kurulumu için alan bulunmayabilir. Mobil trafo merkezleri, en zorlu ortamlara her an güvenli bir şekilde şebeke bağlantısını sağlar.

Mobil Trafo Merkezleri, YG, OG ve AG enerji ihtiyacını karşılamak için taşınabilir platformlar üzerinde ihtiyaca göre üretilmiştir. Askeri kamplarda, endüstri tesislerinde, şehir şebekelerinde, acil enerji ihtiyacı durumlarında, geçici enerji talebi gereken ve ilave güç ihtiyacı olan tüm durumlarda kullanılır.


Taşınabilir trafolar, tamamen farklı güç sistemi donanımlarıyla donatılmıştır. Trafonun yüksekliği ve genişliği her koşulda taşınabilmesi için karayollarının belirlediği ölçülere göre yapılmaktadır. Olabildiğince kolay taşınabilmesi ve hızlı bir şekilde kurulabilir yapıda olması gerekmektedir.

Taşınabilir trafo merkezlerinin farklı tasarımları mevcuttur. Siemens’in taşınabilir trafolar için römork üzerinde tamamen mobil bir trafo olarak inşa edilebilen “tak ve çalıştır” bir yere sabitlenen ve “e-House” olarak tabir edilebilen mobil trafo modelleri mevcuttur. Bazıları çekicinin römorkuna sabitlenmiştir. Bu tasarım mevcut güç hattının altına veya istenilen yere daha az emek harcayarak konumlanmasını sağlamaktadır. Römorkun büyüklüğü genelde, trafonun yüksek gerilim ve alçak gerilim oluşuna bağlıdır.

 


► İlginizi Çekebilir: İzolasyon Trafosu Nedir?
 

Mobil Trafo Merkezinin Güvenliği

Mobil trafolar bazen kalabalık yerlere yerleştirilir. Bu bölgelerde güvenlik önem arz etmektedir. Kalabalık alanlara yerleştirilen trafoların etrafına ilk önce çit çekilmelidir. Çekilen çitlerin sabitlenmesi ve minimum risk seviyesi olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Çoklu gerilim trafolarında, trafo üzerinde bağlantı şemasını gösterecek olan bir etiket bulundurmak önemlidir. Bu çalışma bağlantı şeması, her olası konfigürasyon için tüm özel kesicilerin, AG şalterinin, AG şalt cihazlarının ve Yıldız/Üçgen anahtar konumlarının detaylarını açıklamaktadır. Bağlantı şemasının amacı, acil durumlarda kurulum esnasında meydana gelebilecek can kayıplarını önlemektir.

 

Mobil Trafoların Tasarımı

Trafo, mobil istasyonun, en büyük, en ağır ve en pahalı ekipmanıdır. Mobil bir trafonun tasarımında temel kriterler, trafonun tüm gerekli parametrelerini belirli bir sınırda tutmak ama aynı zamanda boyutunu, ağırlığını ve maliyetini düşürmek için çaba harcamak ve kompaktlığını arttırmaktır. Taşınabilirlik ve gerekli elektrik parametreleri için trafo tasarımı boyut ve ağırlık açısından optimize edilmelidir.


► İlginizi Çekebilir: Direk Tipi Trafo Merkezleri
 

Mobil Trafoların MVA Parametreleri

Karayolu taşımacılığının kolaylaştırılması için, mobil trafo genelde 60 MVA gücünde üretilir. Genellikle tek giriş ve tek çıkış besleyici kullanılır. Giriş veya çıkış besleyicilerinin akım değerleri 2000 A’den daha düşük olmalıdır. Aksi halde harici trafo soğutma sistemi, trafo merkezinin haraketliliğini etkileyebilir.
 

Mobil Trafoların İzolasyon Sistemi

Hibrit izolasyon genelde 20 MVA’dan yüksek güçlerde tercih edilir. Fakat bu izolasyon küçük ölçekli trafolar için her zaman gerekli olmayabilir. Hibrit izolasyon pahalı olduğundan daha küçük ölçekli trafolarda selüloz izolasyon sistemleri müşteri tarafından talep edilir ve uygunsa kullanılabilir.


 

Mobil Trafoların Kayıpları

Normalde mobil trafoların kayıpları ciddi problemler yaşatmamaktadır. Çünkü bu trafolar acil durumlarda geçici olarak kullanılmaktadır. Ancak artan empedansa bağlı olarak bakır kayıpları mobil trafolarda oldukça yüksektir. Bu yüksek yük kaybıyla oluşan ısıyı dağıtmak için trafo soğutma sistemi kullanılmaktadır. Bu harici güç tüketimi demektir. Mobil trafolarda normal trafoya göre çekirdek kayıpları biraz daha fazla olmaktadır.
 

Mobil Trafoların Gürültü Seviyesi

Trafoların ağırlığı kısıtlandığında, mobil trafonun göbeğindeki manyetostriks gürültüsü telafi edilemez boyuttadır. Nüfusun yoğun olduğu yerlerde, hassas kentsel alanlara yerleştirildiğinde ses seviyesini düşürmek için bazen ses azaltma panelleri kullanılmak zorunda kalınır.
 

Mobil Trafoların Faydaları:

► Daha az yer ihtiyacı
► Minimum arabirim yönetimi
► Kolay yer değiştirme ve kurulum
► Hava şartlarına ve zorlu ortamlara dayanıklılık
► Azalan bakım gereksinimleri


Kaynak:


Electrical-engineering-portal
Samet ÖZGÜL Samet ÖZGÜL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar