elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İnsansı Bir Robot Atlas |
Robotlarla Bir Gün

İnsanlığın en önemli buluşlarından biri de şüphesizki robotlar. Bu teknolojinin gelişimine bakıldığında robotlar, her nekadar insanlığa yardımcı nitelikte tasarlamak istensede, zamanla insanların yerini tutmak amacıyla tasarlanmaya başlandı. Robotlarla Bir Gün yazı dizimiz ile robot dünyasına bir adım atacağız. İlk olarak, bugüne kadar insansı yapıya en çok yaklaşan robotlardan biri olan Atlas’ın bütün özelliklerini bu yazımızda derledik.A- A+
08.10.2013 tarihli yazı 20181 kez okunmuştur.
Amerika Birleşik Devletleri Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) fon ve gözetimi ile  Amerikan robotik şirketi Boston Dynamics tarafından geliştirilen insansı robot Atlas, arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Alüminyum ve titanyumdan yapılan Atlas, yaklaşık 1.8m uzunluğunda 150 kg ağırlığındadır. Atlas, Lazer Telemetreler ve stereo kameralar olmak üzere iki görüntü sistemine sahiptir. Baş bölümünde bulunan lazer telemetreler sayesinde etrafını 3-D olarak algılayabilir. Hassas eklemlere sahip olmasıyla insansı bir yapıya sahip olan Atlas iki el, kol, bacak, ayak ve gövde içerir ve 28 hidrolik mekanizması sayesinde 46 ekleme sahip .
 
 
Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Atlas, saldırgan veya savaş amaçlı kullanılmak yerine acil durumlar için  arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak amacıyla tasarlanmıştır.

Aşağıdaki videoda Atlas'ın teknik özelliklerini ve  engebeli alanlarda nasıl ilerlediğini görebilirsiniz.
 

 
Uydu ve radardan tanımla sistemine sahip olan Atlas, her türlü koşullarda yaşayabilcek asker misyonuyla yaratıldıDarpa yaptığı açıklamada atlas'ın yanlızca  doğal afetlerde askeri timlerin gidemeyeceği yerlerde kullanılmak amacıyla tasarlandığını belirtiliyor. 
 
 

Baş Yapısında Lazer Telemetreler ve Stereo Kameralar Yer Almaktadır.

 

Güç Kablosu

 


►İlginizi çekebilir: Kuşlar Gibi Uçmak|Robot Kuşlar
 

Atlas, iRobot ve Sandia National Labs firmaları tarafından geliştirilen elleri ile 2 farklı opsiyona sahiptir.
 


 

Kasık Bölgesi 

Geliştirilen Ayak Yapısıyla İnsan Yürüyüşüne En yakın Şekilde Yürüyen Robot Olma Özelliğine Sahiptir.
 
Kaynak

Wikipedia
Spectrum.ieee
Bostondynamics
Ahmet Gökhan Seyrek Ahmet Gökhan Seyrek Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar