elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güvenilirliğin ve Ekonominin Simgesi:
Gaz İzoleli Transformatörler

Gelişen endüstri, ticaret ve yaşam alanlarıyla beraber şehirlerde daha çok boş alana ihtiyaç duyulmaya başlamıştır. Aynı zamanda şehir yapılanması, kamu yapılarının, trafiğin, yeraltı alışveriş merkezlerinin, binaların içinde bulunduğu bir alan olarak büyük ve kompleks bir hal alır.A- A+
11.09.2011 tarihli yazı 38312 kez okunmuştur.

Endüstriyel tesislerde, ihmal ve/veya gerekli cihaz bakımlarının yapılmaması sebebiyle büyük çaplı yangınlar meydana gelebilmekte ve bunlarda çok büyük maddi/manevi sonuçlar oluşturabilmektedir. Bu da endüstriyel tesislerde, daha verimli bir kaza ve yangın önleme sisteminin oluşturulması gerekliliğini zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla gerekli iş güvenliğini sağlamak amacıyla yangın önleme sistemlerinin geliştirilmesi bir zorunluluktur.
 

 

SF6 gazı


SF6 Gazı; yüksek dielektrik dayanımı, yüksek kimyasal kararlılığı, ısı iletim yeteneği ve mükemmel ark söndürme performansı gibi birçok özelliklerinden dolayı günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır.

 
►İlginizi Çekebilir: 10 Soruda SF6 Gazı
 

Yağlı transformatörlerdeki buşinglerin kırılmaları ve çatlamaları sonucunda yağ sızıntısı meydana gelir. Trafo yüzeyindeki bağlantılarda oluşan kısa devreler veya arklar, sızan yağlarla temas ettiğinde yangınlara ve patlamalara sebep olurlar. Bu yangınlar çevreye zarar vermekte hem can hemde mal kaybına sebep olmaktadırlar. Trafolardaki yangınların oluşdurduğu zararları kaldırmak için bilim adamları ilk kez 1967 yılında Japonyo'da SF6 gaz izoleli transformatörü geliştirdiler.

 

 

 154 kV - 68 MVA                                                                                 275 kV 300 MVA

 

Aynı zamanda bu tip trafolar çevre kirliliğinin engellenmesi, çevresel şartlara direnç ve uygulama alanlarının daraltılması için idealdir. Japonya'da elektrik şirketlerine ait 100'den fazla ünite ve 6000 MVA GIT (Gas Insulated Transformer)'ler çok iyi performansla çalışmaktadır.
 

 


SF6 Gazlı Transformatörlerin En Temel Özellikleri


Alev almazlık: Gaz izoleli transformatörler SF6 gazını izolasyon ve soğutma ortamı olarak kullanır böylece yangın koruma ekipmanları transformatör odalarından taşınabilir.

Tank patlama özelliğinin olmaması: İçsel hatalardan kaynaklı basınç artışları gaz özelliğinden dolayı absorbe edilir.

Kompakt yapı: Konservatör ve basınç önleme cihazlarının gerekli olmamasından dolayı transformatör odalarının yüksekliğinde ciddi bir azalma olur

Kolay kurulum: Yağ veya diğer izolasyon görevi gören akışkalnların uygulanması gerekmediği için kolay bir kurulumu olur.

Kolay bakım ve onarımı: Periyodik araştırmalarda yalnızca SF6 gazının basıncı incelenebilir. Trafolar içine konuldukları kapalı kapların contalanmış olmasından dolayı, dışarıdaki atmosfer havası ile herhangi bir temas oluşturmaz. Bu yüzden nem veya tozun birikmesinden dolayı tetiklenecek olan metal bozulması veya kirlenme problemleri ortadan kalkar. Trafoların bakım periyodu uzar.

Düşük gürültü: SF6 gazının yoğunluğunun ve içerisindeki ses hızının izolasyon yağına göre düşük olmasından dolayı, çekirdeklte oluşan gürültünün tanka ulaşımı daha düşüktür.
 Ülkemiz, artan bir hızla sanayide gelişmeye, nüfus açısından gün geçtikçe büyüme başlamış, yaşadığımız alanlar iyice iç içe geçmiş durumdadır. Hemen hemen her sokakta trafo evleri görmekte buralardan zaman zamanda patlamalar, kulağımızı rahatsız eden sesler işitmekteyiz. Yukarıda açıkladığımız Gaz izoleli trafolar sayesinde bu olumsuzlukları ortadan kaldırabileceğimiz çok açık görünmektedir. Ekonomik, çevre ve sağlık açısından bu yeni teknoloji büyük yeniliklerin öncüsü olacağından hüç kuşkumuz yok sanırım. Bilinçli bir tanıtım, AR-GE ve eğitim sayesinde ülkemizde de artık bu sistemlere geçiş yapılabilir.
 

►İlginizi Çekebilir: Buchholz Rölesi Nedir?


 

KAYNAK

1. SF6 GAZLI TRANSFORMATÖRLER İLE YAĞLI TRANSFORMATÖRLERİN KARŞILAŞTIRILMASI- YTÜ FBE ELEKTRİK TESİSLERİ ANABİLİM DALI- ULAŞ EREN

2. GAZ İZOLELİ SİSTEMLERİN TEKNİK VE EKONOMİK AÇIDAN İNCELENMESİ- MARMARA ÜNİVERSİTESİ FBE – MEHMET SELİM TURAN

Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar