elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Takip Sistemleri
(Solar Tracker-Güneş İzleyici) |
2. Bölüm

Son yıllarda güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, bu sistemlerdeki verimliliğe de büyük önem veriliyor. Bu yazımızda Güneş Enerji Sistemleri'nde verimliliği %40'a kadar artırabilmeyi sağlayan güneş takip (solar tracker - güneş izleyici) sistemlerine yakından bakacağız.A- A+
13.07.2015 tarihli yazı 30768 kez okunmuştur.

 


1. Kullanılan Eksen Sayısına Göre Takip Sistemleri


1.1. Tek Eksenli Kontrol Sistemleri
 

Bu kontrol sistemlerinde panel sadece tek eksende hareket etmektedir. Sistem verimliliğini yaklaşık %20-25 oranlarında arttırmak mümkündür. Tek eksenli kontrol sistemlerinde eksen doğu-batı hattı üzerinde olup panel kuzey-güney doğrultusunda hareket edebilir. Bundan farklı olarak panel kuzey-güney hattına yerleştirilir ve hareketi doğu-batı ekseninde yapabilir. Ayrıca belirli bir eğim açısı ile hareket eden sistemler de mevcuttur.


Şekil 1: Tek Eksende Takip Sistemi
 1.2 İki Eksenli Kontrol Sistemleri
 

İki eksenli kontrol sistemlerinde Güneş'in gökyüzündeki konumunu belirten iki açı değeri ile takip gerçekleştirilir. Bu kontrol sisteminde eksenlerden biri azimuth ekseni, diğeri ise zenith ekseninde hareket etmektedir. İki eksenli kontrol sistemi ile panel verimliliği %30-40 oranlarında iyileştirilebilir. Azimuth ekseni panelin doğu-batı hattındaki hareketinin, zenith ekseni ise panelin yüksekliğinin ayarlandığı eksenlerdir. 


 

Şekil 2: İki Eksende Takip Sistemi
 


 

Aşağıdaki videoda iki eksende otomatik güneş takip sistemi işlemini gerçekleştiren bir panelin gün boyu hareketi gösterilmiştir. Burada görüleceği üzere panel iki eksende gün boyu hesapladığı açı değerlerine göre panel yüzeyini güneş ışınlarına dik tutmaya çalışmaktadır.
  Kaynak:
 

EMO
GMI Solar

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar