elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Git, GitHub, GitLab Nedir? Git Kurulumu Nasıl Yapılır?

Github ve Gitlab, Git ile entegre olmuş bir depo alanlarıdır. Git, Linux çekirdeğini yazan Linus Torvalds tarafından oluşturulan ücretsiz bir yazılımdır. Bir versiyon kontrol sistemi olup Github ve Gitlab‘tan farklıdır.A- A+
04.09.2018 tarihli yazı 4863 kez okunmuştur.
Git sayesinde projelerinizin versiyonlarına dönebilirsiniz. Github'ta veya Gitlab'ta yaptığınız projeleri paylaşarak dünyanın birçok farklı yerinden insanları projenize dahil edip onlarla beraber projeniz üzerinde çalışabilirsiniz.
 
Github ve Gitlab‘ ta uzak bir depo oluştururken iki seçenek var: birisi public ,diğeri private. Yani private seçeneği ile isterseniz gizli depo da oluşturabilirsiniz. Bu özellik Github'ta ücretliyken Gitlab'ta ücretsiz. Bunun dışında Github ve Gitlab‘ ın birbirinden pek de farkı yok. Özel kod barındırmak istediğinizde Gitlab‘ ı kullanabilirsiniz.Ancak yaygın olarak Github kullanıyor. Public seçeneği ile herkese açık bir depo oluşturmuş oluyorsunuz. Projenize başka insanların katılabileceği gibi inceleyip değerlendire de bilirler. Kendiniz bir şeyler paylaşmak dışında, paylaşılan kodları inceleyip kullanabilir hatta projeye destek olabilirsiniz.
 
Ben daha yaygın olması sebebiyle bir sonraki yazıda Github'ı ele alacağız. Github‘ ın Git ile entegre olduğunu belirtmiştim. Github‘ ı kullanabilmek için öncelikli olarak bir Github hesabı oluşturmamız ve Git’ i bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor.
https://github.com/ adresinden Github‘ a kayıt olabilirsiniz.
 
 

Git Nasıl İndirilir?

Git’ i kullanabilmek için bilgisayarınızda Git uygulamasının kurulu olması gerekiyor. Aşağıdaki linkten işletim sisteminize uygun olan kurulum dosyasını indirip çalıştırın.
 
https://git-scm.com/downloads  Bu adresten kurulum yaparken windows işletim sistemine sahip olanlar Use Git from Git bash only seçeneği seçmeliler. Mac kullanıcıları dmg dosyasını indirip kurulumu tamamlayabilirler. Linux'ta ise yine site üzerinden kurulabileceği gibi terminal üzerinden de kurulabilir. Terminal üzerinden  
                
sudo apt install git-all

komutu ile Git indirilebilir.

git --version   ile kurulumun tamamlandığını doğrulayabilirsiniz. 

Git Yapılandırılması

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra yapılandırılması gerekiyor. Kullanıcı adı ve bir email tanımlamalıyız. Burada kullanıcı adı olarak isim soy isim tercih edilir. Büyük projelerde çalışılırken yapılan işlemlerin kime ait olduğu bu şekilde kolayca tespit edilir. Bash kabuğu üzerinde çalıştığımız için terminal üzerinde yapılandıracağız. Git yazılımı üzerinde çalıştığımız için tüm komutları git ile başlatacağız.
 
git config --global user.name "Deniz Karakaş"
 
Burada iki tırnak arasına kendi adınız ve soyadınızı girin, daha sonra entera basın.
Email adresinizi eklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın. Örnek olarak kendi mail adresimi ekledim. Değiştirmeyi unutmayın.
 
git config -global user.email deniz.karakas.150@gmail.com
 
Linux üzerinde git yapılandırması yaparken error:failed to write new configuration hatası
alabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken yetkili kullanıcı olmak sudo su komutu ile yetkili kullanıcı olduktan sonra üstteki iki komutu çalıştırabilirsiniz.
 
Yapılandırma ayarlarınıza bakmak için git config --list komutunu çalıştırabilirsiniz. Burada anahtar olarak --list kullandık ve Git' in o an bulduğu bütün ayarları bulduk. Hepsini görmek yerine spesifik bir anahtar da girebiliriz. Örneğin kullanıcı adını görmek için
git config user.name komutunu çalıştırırsanız çıktı olarak kurulum sırasında yazdığınız metini görürsünüz.
 
Takıldığınız bir noktada yardım almak için help ya da manuel sayfalarını kullanabilirsiniz. Örneğin git config komutu ile neler yapabileceğinize, kullanımının nasıl olduğuna bakmak istediğiniz farz edelim. Bunu yapmanın birden çok yolu var. Aşağıdaki satırlar birbiri ile aynı işleve sahip.
 
git help config
git config -h 
man git-config
 
İlk iki komut sayesinde git config komutunun help sayfasına bakabilirsiniz. Son komut ise git config komutunun manuel sayfasını açar. Help sayfasıyla manuel sayfasının içerikleri neredeyse aynıdır. İkisine de göz atabilirsiniz. Yazının devamında Github üzerinde projeniz için nasıl depo alanı oluşturacağınızdan ve projenizi nasıl yükleyeceğinizden bahsedeceğim.
 
Kaynak:


https://git-scm.com/book/en/v2/Getting-Started-Getting-Help
https://git-scm.com/book/en/v2/Getting-Started-Git-Basics

Yazar: Deniz Karakaş
Deniz KARAKAŞ Deniz KARAKAŞ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar