elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Gersan A.Ş., İSPARK Otoparklarını G-Charge Elektrikli Araç Şarj İstasyonları ile donatıyor!!!

Türkiye’deki ilk ve tek yerli elektrikli araç şarj istasyonunu üreten Gersan Elektrik AŞ ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İspark-İstanbul Otopark İşletmeleri AŞ arasında, İstanbul İli sınırları içerisindeki ve İspark tarafından işletilen otoparklarda elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu ve kullanımı konusunda işbirliği protokolü imzalandı.A- A+
18.05.2013 tarihli yazı 11139 kez okunmuştur.

Gersan Elektrik, İSPARK otoparklarında pilot olarak seçilen bölgelere elektrikli araç şarj istasyonu kurulumlarına başladı.
 

Türkiye’deki ilk ve tek yerli elektrikli araç şarj istasyonunu üreten Gersan Elektrik A.Ş. ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İspark-İstanbul Otopark İşletmeleri A.Ş. arasında, İstanbul İli sınırları içerisindeki ve İspark tarafından işletilen otoparklarda elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu ve kullanımı konusunda işbirliği protokolü imzalandı. İspark tarafından işletilen otoparklarda imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde Gersan tarafından üretilen ve satışı gerçekleştirilen Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının kullanımı uygun görülerek pilot uygulama olarak İstanbul’daki 7 noktada elektrikli araç şarj istasyonu kuracak. Sonrasında tüm İSPARK otoparklarına sene sonuna kadar toplam 60-65 adet elektrikli araç şarj istasyonu kurulabilecek.

 


 
 

Bu İstasyonlar Kullanıcıya ne gibi imkanlar tanıyor?
 

Her bir park alanında kurulacak istasyonlar için 2 araçlık yer ayrılacak. Çift çıkışı olan şarj ünitesinde aynı anda iki araç şarj edilebilecek ve şarj edilen otomobil özelliğine göre 80-300 kilometre arası yol alabilecek. Elektrikli bisiklet, motorsiklet, ATV v.b. tüm elektrikli araçları da şarj edebilecek yapıda çıkışlara sahip olarak tasarlanan şarj istasyonları, kullanılan enerjinin ödenmesinde İstanbul kart gibi ön ödemeli kartlar, kredi kartları veya mobil ödeme imkanlarını da içeriyor.

 
Gersan Elektrik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Kardeş, 2008 yılında TÜBİTAK desteği ile ürettikleri elektrikli araç şarj istasyonlarının Türkiye’de ilk olarak inşaat firmalarının konut projelerinde kullanılmaya başlandığını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi-BELBİM ile de yapılan ortak çalışma sayesinde araç şarj üniteleri üzerindeki ödeme sisteminin İstanbul Kart ile uyumlu hale getirebilen tek firma olduklarını anlatan Kardeş, elektrikli araç şarj istasyonunu yaygınlaştırmak için daha sonra İSPARK ile görüşmelere başladıklarını kaydetti. Kardeş, “Bu konuda yürüttüğümüz çalışmalarda en etkin sonucu biz oluşturduğumuz için İSPARK ile birlikte ortak proje yapma kararı alındı” dedi. G-Şarj marka elektrik araç şarj istasyonları, İstanbul kart uyumlu, ürün sorumluluk sigortası ile kullanıcı ve araçlarını koruyan, TÜBİTAK desteği ile oluşturulmuş yerli bir teknoloji ve TÜRKAK tarafından akredite bağımsız laboratuvardan tip test belgeli olan ilk ve tek marka olma özelliğini taşıyor.
 
 

Gersan A.Ş. Elektrikli Araç ve Elektrik Enerjisini de sunmayı planlıyor


Elektrikli araç şarj istasyonunun yanında elektrikli araba ve elektrik enerjisi tedarikini de G-MOVE markasıyla bir paket olarak müşteriye sunmayı planladıklarını dile getiren Kardeş, “Şarj istasyonunu, enerjisini ve aracı müşterilerimize biz tedarik edeceğiz, anahtar teslim çözümümüz ile müşterilerimiz hiçbir detay ile uğraşmayacaklar ve kontağı çevirip elektrikli araç kullanmanın rahatlığını yaşayacaklar” diye konuştu.

 Gersan’ın Türkiye’de elektronik beyin üniteleri ve buna ait yazılımları tamamen yerli olarak Derindere Motorlu Araçlar (DMA) tarafından geliştirilen ve Sn. Başbakanımız tarafından test edilerek satışa sunulan elektrikli araçları için de özel şarj istasyonu tasarladığını söyleyen Kardeş, bu konuda verilen teşviklerin elektrikli araç üretimini artıracağını, elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla da şarj istasyonları sayısının Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşacağını kaydetti.
 
Bu alanda öncelikli olarak Türkiye’deki tüm elektrik dağıtımı ve satışı yapan kuruluşların bu süreçte önemli rol oynayacağını belirten Kardeş, tüm bu aktörlere yönelik özel çözümler üretebileceklerini kaydetti.
 
Elektrik enerjisinin tedarik edilebildiği her yerde güvenle kullanılabilen ve yerli teknoloji ile üretilen elektrikli araç sarj istasyonunun ev tipi modellerinin yanı sıra akıllı tip modelleri de kapalı otoparklar, konutlar, AVM’ler ve halka açık otoparklarda konumlandırılıyor.

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.