elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik Tasarrufu için İpuçları |
Çocuklar için Elektrik

Artan elektrik enerjisi ihtiyacı, enerji tasarrufunun öneminin gün geçtikte artmasını sağlıyor. Tüm çocuklar dinleyin, yapacağınız basit şeylerle elektrik tasarrufu yapabilir ve ailenizin parasının cebinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Hem kendinizin, hem ailenizin hemde çevrenizdekilerin elektrik kullanımını düzenlemelerini sağlayabilirsiniz.A- A+
30.11.2013 tarihli yazı 57766 kez okunmuştur.
Işıkları kapatın! Odanızdan ayrılırken ışıkları kapatmayı unutmayın. Birkaç dakika sonra geri geleceğim bile diyorsanız ışıklarınızı mutlaka kapatın.
 
Klimanızı kapalı tutun, Eğer serinlemek istiyorsanız vantilatör kullanmayı tercih edin. Vantilatör çok az elektrik harcar. Ama önünde durmayın.

 

Odanızın serin kalmasını ve daha hızlı serinlemek istiyorsanız. Vantilatör veya klima kullanırken odanızın kapsını ve pencerelerini kapatın.
 
Mümkün olduğunca gün ışığını kullanmaya çalışın, bu aydınlanmanın en ucuz hatta bedava yoludur.

Kullanmadığınız elektrikli aletleri fişini çekin. Kapalı bile olsa bilgisayarınız, telefonunuz ya da oyun konsolunuz elektrik harcayabilir.
 
 
Buzdolabının kapağını açmadan önce ne istediğinize karar verin. Buzdolabının kapağını gereğinden fazla açmak, buzdolabının sıcaklığının yükselmesine neden olur. Tekrar sıcaklığı düşürmek için normalde fazla elektrik harcanır.
 
Bir elektrik alet kullanırken diğerini kullanmaya başlayacaksanız, kullanmadığınız elektrikli aleti kapatın.

 

Karnınız acıktığında mikrodalga fırın yerin normal fırınınızı kullanın, bu size %50 den fazla enerji tasarrufu sağlar.
 
 
Kullandığınız yazıcınızdan gereğinden fazla çıktı almayın. Sadece ihtiyacınız olduğu zaman kullanın.

 
 
Dişlerinizi fırçalarken suyu boş yere akıtmayın. Bu hem suyun hem de elektriğin boş yere harcanmasına sebep olur.

 

Kışın üstünüze giydiğiniz bir kazak sizi sıcak tutuyorsa, kazak giymeye çalışın. Eğer çok soğuksa ısıtıcınızı kullanmayı tercih edin.
 
Güneşli kış günlerinde, perdelerini açarak hem ısının hem de ışığın evinize girerek elektrik tasarrufunda bulunun.

Sıcak yaz günlerinde ise perdelerinizi kapatın ve güneş ışınlarının evinize girmesini engelleyin. Bu sayede eviniz daha az ısınacak ve klima ya da vantilatör kullanmanıza gerek kalmayacak.

Odalarınızın lambalarını tasarruflu ampülle değiştirmesi için ailelerinize uyarıda bulunun bu sayede %75 e kadar enerji tasarrufunda bulunabilirsiniz.

 
   

Bulaşıklarınızı yıkamak için bulaşık makinasını tercih ediniz. Bulaşıkları, bulaşık makinesine koymadan önce durulamayın. Sadece üzerine yapışmış büyük kalıntıları temizleyin. Hem su hem de elektrik tasarrufu yapın.

Okuldan, evinizden ayrılmadan önce fişi takılı elektrikli cihaz bırakmamaya çalışın. Ailenizi ve öğretmenlerinizi kontrol edin gerekirse uyarın.

Kaynak 

saveonenergy.ca
Engin Gülgör Engin Gülgör Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar