elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik Evlerimize Kadar Nasıl Gelir? |
Çocuklar için Elektrik

Çocuklarınızın elektrik hakkında temel olarak bilgiler sahip olmasını istiyorsanız, bu yazı dizimizi çocuklarınıza okutmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede çocuklarınız hem elektrik konusunda bilinçli olacaktır. Hem de günlük hayatta ve okulunda faydalı olacak birçok bilgi öğrenecektir.A- A+
31.10.2013 tarihli yazı 115769 kez okunmuştur.
Elektrik 100 yıl önce keşfedilen bir enerji çeşididir. Kömür, doğal gaz, petrol, güneş, rüzgar ve su gibi diğer kaynakları, elektrik enerjisi elde etmek için kullanırız.

Şu anda sizler elektriğin, hayatınızın büyük bir bölümünü oluşturduğunun farkında değilsinizdir. Örneğin elektrik, kışları evinizi ve okulunuzu ısıtır(elektrik sobaları), yazları ise serin(klima, vantilatör) tutar. Elektrik olmadan ise televizyondaki en sevdiğinizi programı izleyemeyeceksiniz ya da MP3 oynatıcınızdan en sevdiğiniz müziği dinleyemeyeceksiniz. Bunların hepsi için elektriğe ihtiyaç vardır. Bizler nasıl yemek yiyerek enerji sağlıyorsak, elektrikli aletlerde enerjisini elektrikten alıyor. Şimdi hayal edin, dünyanın her yerindeki ışıkların, tüm bilgisayarların hatta kullanılan tüm telefonların kapalı olduğunu düşünün. Açıkça belliki, elektrik bizim için çok önemlidir. Bu yüzdende, bu değerli kaynak ile ilişkimizi yeniden gözden geçirmek ve akıllıca kullanmak için neler yapmamız gerektiğinizi düşünmenin zamanı geldi.
 
 İlginizi Çekebilir : Elektrik Nasıl Oluşur?
 

Elektrik Evlerimize Kadar Nasıl Gelir?
 İlginizi Çekebilir : Elektrik Neden ve Ne Zaman Çarpar?
 
Şimdi ise sıra geldi elektriğin evlerimize ya da okula kadar nasıl geldiğini öğrenmeye. Bugünlerde elektrik enerjisi, rüzgar ya da güneş enerjisi gibi kaynakları kullanarak farklı yollardan oluşturabiliriz. Elektrik oluştuktan sonra uzun mesafelerde taşınmak için iletim hatlarına gönderilir. Bu iletim hatları genelde yüksek gerilim hatları olarak adlandırılır. Yüksek gerilim, elektriğin uzun mesafelere daha verimli şekilde ulaşmasını sağlar. Gerilim azaldığı zaman, elektrik mahallemize kadar gelmiş demektir. Ve artık elektrik, mahallemizdeki ev ve okullara dağıtım hatları üzerinden ulaştırılacaktır.

Kelime Dağarcığımızı Genişletelim…

Elektrik: Elektron akışı tarafından üretilen elektrik enerjisidir.
Elektron: Bir atomun yörüngesindeki temel parçacıktır.
Atom: Bir maddenin en küçük parçacığıdır.
Akım: Bir elektrik devresindeki elektrik akışıdır.
Doğru Akım: Tek yöndeki elektrik akımıdır.
Alternatif Akım: Saniyede yönünü birçok kez değiştiren elektrik akımıdır. Kısaca AC şeklinde gösterilir.
İletken: Elektrik akımının geçmesine izin veren maddelerdir.
Trafo: Elektrik voltajı yükseltmek veya düşürmek için kullanılan bir elektrikli cihaz

Kaynak : saveonenergy.ca

Engin Gülgör Engin Gülgör Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar