elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Diferansiyel Dişli Çalışma Sistemi |
ElektrikPort Akademi

Diferansiyel, otomobil ve diğer tekerlekli araçlarda bir akstaki iki teker arasındaki devir dengesini sağlar. Virajlarda dıştaki tekerleğin içteki tekerleğe göre fazla dönmesini sağlar. Diferansiyel dişli sisteminin çalışma prensibinin detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz.A- A+
10.03.2015 tarihli yazı 37042 kez okunmuştur.

Diferansiyel Nedir? Nasıl Çalışır?

Diferansiyel genel olarak aracın seyir esnasında dönüş yaparken devrilmemesi ve aracın dönüşünü stabil bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak adına her iki tekerin farklı hızlarda dönmesini sağlayan sistem olarak isimlendirilmektedir. Bir araç viraj alırken dış kısımda bulunan tekerler daha çok yol kat eder. İçte kalan tekerlerin alacağı yol ise daha azdır. Dış tekerlerin daha çok, iç tekerlerin daha az dönmesini sağlayan sistem diferansiyel sistemidir. Diferansiyel iki teker arasında bulunan içerisinde çok sayıda konik dişli bulunan bir sistemdir.
 ►İlginizi Çekebilir: Türk Otomotiv Sanayi 

Viraj Sırasında Tekerin Dönmesi

Dişli kutusundan çıkan milin çevirdiği giriş dişlisi planet dişli sistemde kolu çevirmektedir. Kola döner mafsal ile planet dişli bağlıdır (genellikle 3 veya 4 planet dişli bulunur). Sağ ve sol teker dişlileri sabit ve çakışan bir eksende dönmektedir. Sistem görüldüğü şekilde iki serbestlik derecesine sahiptir.
 
Eğer iki tekere gelen yük eşit ise tüm sistem, kolun dönme açısı hızında birlikte döner.
 


A: Motor ve Vites Kutusu, B: Diferansiyel, C: Transfer Kutusu


►İlginizi Çekebilir: İlk Otomobilimiz "DEVRİM" [Özel Dosya]Eğer tekerlerden birine etki eden yük diğer tekere gelen yüke göre çok fazla ise, bir teker sabit durur ve diğer teker iki misli hız ile döner. Virajlarda iç teker dış tekere göre daha fazla sürtünme kuvveti ile karşılacağından iç teker dış tekere göre daha az dönecektir.

Bu anlattıklarımızı  aşağıdaki videodan daha iyi anlayabilirsiniz.

 

 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar