elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Denedim ve Yaptım! - Ev Yapımı Rüzgar Türbini |
TED Hikayeleri

14 yaşında, Malavi'li, yoksulluk içinde büyüyen William Kamkwamba, ailesiyle beraber yaşadığı eve elektrik getirmek için rüzgar türbini yaptı. Kendi kitabını yazdı, bu hikayesini anlatan bir belgeselde oynadı ve film ödül aldı. Kısacası hayatı değişti. Hayatını değiştiren icadını bir de William Kamkwamba’nın kendisinden dinleyin.A- A+
14.09.2013 tarihli yazı 57732 kez okunmuştur.
İmkansızlık içinde büyüyen bir genç, okul paralarını ödeyemediği için okulu bırakmak zorunda kalıyor. Kendi imkanlarıyla yaptığı rüzgar türbini sayesinde hayatı bir anda değişiyor. William Kamkwamba'nın hayat hikayesi gerçekten birçok kişiye ilham verecerek cinsten bir hikaye.


William Kamkwamba Kimdir?


5 Ağustos 1987 Malavi doğumlu olan William Kamkwamba, 6 kardeşe daha sahip. Wimbe İlköğretim Okulunda 8. sınıfı tamamladıktan sonra Kachokolo lisesine kabul edildi. Fakat 2001 yılında kıtlık sebebiyle 80$ olan okul ücretini ailesi ödeyemedi ve okulu bırakmak zorunda kaldı.


 
Eski okulunun kütüphanesine giderek 1 kitap aldı ve bu kitabı okumaya başladı. İşte tam olarak hayatının değiştiren ilk adımı burada attı. Aslında o kadar basit ve kolay anlatmıştı ki bunu; “Okulu bıraktıktan sonra, kütüphaneye gittim, bir kitap aldım ve okudum. Bu kitaptan rüzgar türbini yapmak için bilgiler edindim. Denedim ve Yaptım” demişti. İşte her şey bu kadar basitti aslında.


 
Filmden bir kesit: William Rüzgar Türbini üzerinde sıkı bir çalışma yaparken
 
Yaptığı rüzgar türbini ile ilk olarak 12W elektrik üretmişti. Bu da 4 ampul ve 2 radyoyu çalıştırmasına yetiyordu. William Kamkwamba‘nın yeni hedefi 20W'tan daha fazla elektrik üretmek. Bu muhteşem hikaye ile ilgili videolara yazının sonunda ulaşabilirsiniz.
 

Yazar William Kamkwamba


Birçok kişiye ilham verecek bu hikayesini yazıya dökerek, kitabını çıkardı. Hikayesini hareketli ve heyecan verici bir şekilde anlatıyor. İsmi "The Boy Who Harnessed the Wind" olan kitap, yurt dışında birçok yerde satılıyor ve “New York Bestseller” olmayı başardı. Amazon.com sitesinde birçok kişi kitaba yüksek puanlar verdi. 5 üzerinden 4,6 puan alarak ilgileri üstüne toplamayı da başardı.


 

Uzun Metraj Belgesel Jüri Özel Ödülü Sahibi: “William and the Windmill


 
Bu başarı dolu hikaye film oldu. SXSW Film Festivali’nde başrolünde William Kamkwamba’nın olduğu “William and the Windmill” filmi Jüri Özel Ödülünün sahibi oldu. IMDb puanının ise 6,4 olduğunu söyleyelim.
 


William and the Windmill Resmi Fragmanı
 

Rüzgar Türbini Nasıl Çalışır?


Rüzgar yenilenebilir ve doğa dostu bir enerji kaynağıdır. Rüzgar bizim için nasıl elektrik kaynağı olur? Türbinleri dönüyor ama elektrik nasıl üretiliyor. Şimdi de kısaca buna değinelim.


 
Filmden bir kesit: Yel değirmeninin uzaktan görüntüsü
 
Rüzgar, kinetik yani hareket enerjisine sahiptir. Rüzgar, türbin kanatlarına çarptığı zaman kendisinde bulunan enerjinin yaklaşık %50'sini kanatlara bırakır ve kanatların dönerek kinetik enerjinin mekanik enerjiye dönüşmesini sağlar. Bu sayede kanatların bağlı olduğu mil dönmeye başlar bu da generatörü döndürür. İşte böylelikle elektrik enerjisi üretimi gerçekleşir.  
 


William Kamkwamba'nın hikayesini bir de böyle izleyin
 
William Kamkwamba belki de hayatında hiç uçak görmemişti ama şimdi uçakla seyahat ediyor, konuşmacı olarak birçok panele katılıyor, kitabı satılıyor,. Filmi ödül aldı, otel nedir bilmezken 5 yıldızlı otellerde kaldı, okuyucularının getirdiği kitaplara imza atan William Kamkwamba artık birçok hayallerini gerçekleştiriyor. İşte bu başarı dolu hikaye Afrika’nın Malavi ülkesinden nasıl çıktıda bizim yazımıza konu oldu? Peki ya bu hayallere ulaşması gereken ilk adımı nerde attı? İşte bu sorulara cevap olarak “TED” diyebiliriz. İlk olarak 2007'de TED konferanslarına katılan William Kamkwamba’nın bu hikayesini kendi ağzından dinleyin.
 


William, TED konferanslarında hayatını değiştiren icadını anlatıyor


William hikayenin devamını anlatıyor


Kaynak: TED

Engin Gülgör Engin Gülgör Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar