elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

DALI |
Adreslenebilir Aydınlatma Nedir?

Aydınlatma sistemleri enerji verimliliği konusunda en önem verilmesi gereken sistemlerin başında geliyor. Nitekim, bir mekanda kullanılan elektriğin ortalama yüzde yirmi beşi aydınlatma için harcanıyor. Peki bu oranı azaltmak mümkün mü? Aydınlatma ve otomasyon çözümleri bu sorunun cevabını bize veriyor.A- A+
10.11.2013 tarihli yazı 44804 kez okunmuştur.
Günümüzde enerji verimliliği artık olmazsa olmaz konuların başında geliyor. Aydınlatmanın da enerji tüketimindeki payını düşünürsek, doğru bir aydınlatma yönetiminin enerji verimliliğine ciddi katkı vereceğini söyleyebiliriz. İşte bu noktada ortaya çıkan DALI bizlere kontrol, otomasyon ve aydınlatmanın gücünü gösteriyor.


DALI Nedir?

DALI (Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Sistemi) aydınlatma yönetiminde kullanılan en gelişmiş kontrol mekanizmasıdır. DALI IEC 60929 Standartlarına göre geliştirilmiştir.


İlginizi Çekebilir: Binalarda Otomasyon Uygulamaları ve KNX


DALI Sistemi Nasıl Çalışır? 

Her bir aydınlatma cihazının kendi adresi vardır. Bu adres bilgisi kullanılarak cihazlar kablolamaya bakmaksızın gruplanabilirler. Böylece bir lamba farklı durumlar için farklı gruplarda çalışabilir. İlaveten sistem kablolamaya bağlı olmadığı için fiziksel değişme durumlarında kolaylıkla yeni bir duruma eklenebilir.

 


Şekil1: DALI  temel olarak sensörlerden aldığı bilgiyi modüle yollar ve işaret burda okunur.  DALI sayenizde ile aydınlatmanız en verimli şekilde yönetilirken, istediğiniz aydınlatma düzeylerini de kolayca yakalayabilirsiniz.


 


DALI, Hangi Tür Aydınlatma Cihazlarıyla Çalışır?

 
Flouresanlar

Fluoresant Kompaktlar

Halojenler

LED
 
 

Şekil2: DALI Modüllerle ancak DALI balastlar kullanılabilinmektedir
İlginizi Çekebilir: İndüksiyon Lambalarının Diğer Lambalarla Karşılaştırılması


Bus Kablosu

Bus kablosu olarak 5*1,5 mm kablo kullanılır. Özel bir kablo gerektirmez.
 

Teknolojisi                      

DALI kablolaması serbest bağlantı imkanına sahip ardışıl, çevrim ve ağaç bağlantısına sahiptir. DALI kablolama sayesinde 1-10 V kontrol yapısına göre işçilikten ve kablodan ciddi oranda tasarruf edilir.

 


Şekil 3: DALI ağının mikrokontrol arayüzü
Acil Aydınlatma

DALI sayesinde acil aydınlatma çözümlerinde her türlü çözüm sunulabilmektedir. Ayrıca acil aydınlatmaya ait akülerin kontrolü çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Yangın ya da benzeri acil durumlarda birçok senaryo ayarlanabildiğinden ötürü bu tarz durumlarda sağlıklı bir çözüm üretilebilinir.
 

Otomatik Seviyelendirme 

Otomatik seviyelendirme sayesinde ortam aydınlığı belli bir değerde korunur. Fonksiyon bloklarına verilen LUX aydınlık şiddetine göre algoritma çalışarak sistemi kontrol eder. Bu durumda iken sistem, gün ışığını da hesaba katıldığı için maksimum tasarruf sağlanır.
 

Sahne Çağırma

DALI’nin bir diğer özelliği tek bir ortamdaki her ortam için ayrı aydınlatma çözümü sunmasıdır.  Her bir ortam için ayrı aydınlatma seviyesi ayarlanabilir. Özellikle kullanılan ortamlar;


Mimari salonlar

Konferans salonları

Sinema salonları

Tarihi eser aydınlatmaları

 
 
Şekil4: DALI modern aydınlatma dizaynlarında kolaylıkla kullanılabilirKaynak

►Digikey.com

 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar