elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Cam Kiremitler İle Konut Isıtma Sistemi

Uzun yıllardır dünyanın çeşitli ülkelerinde güneş enerji sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu teknolojinin verimliliği ve önemi anlaşıldıkça ülkemizdeki kullanımı da zamanla artmaktadır. Güneş enerji sistemleri yaygınlaştıkça farklı kullanım alanları ile hayatımızda yer etmektedir. Bu yazımızda cam kiremitleri ve ısıtma sistemini sizler için inceledik.A- A+
30.08.2013 tarihli yazı 25171 kez okunmuştur.
Yazımızın konusu olan kiremitlerin kullanıldığı sistemlerin amacı evin ısınma ihtiyacını kısmen de olsa karşılamaktır. Sıradan camdan üretilen kiremitler yerlerini aldıkları kil kiremitlerle neredeyse aynı ağırlıktadır. Bu kiremitler güneş ışınlarının yardımı ile evin içindeki havanın ısınmasına yardımcı olarak faturalarınızı düşürmeyi amaçlamaktadır.
 
Cam kiremitler, kendileri ışığı geçirseler de kiremitlerin zemini  emici siyah bir kumaşla desteklenmektedir. Bu kumaş çatının üstünden evin içinin görülmesini engellemekte ve çatıdaki kolonların içinde güneş ışınlarını absorbe ederek yeterli ısınmanın gerçekleşmesini kolaylaştırmaktadırlar.


 
 
Evdeki mevcut sisteme bu yeni sistem bağlanırken kullanılan en yaygın yöntem bir toplama haznesi aracılığıyla işleyen su temelli bir ısıtma sistemi olacaktır. Bu sistem aynı zamanda zemin kaynaklı ısı pompası, hava ısı pompası, pelet kazan veya elektrikli kazan gibi hem hava hem de su temelli sistemlerle birleştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede tek ihtiyaç duyulacak şey bir çeşit merkezi ısıtma sistemi olacaktır.


 
 
 Kışları Büyük Enerji Tasarrufu

Bu sistem evin kışın da ısınmasını sağlar. Ayrıca yazın absorbe edilen ısıyı bir ısı konvektörü ve sıvı temelli bir sistem aracılığıyla aktarır.  Bu sayede evin içinde serinletici bir etki oluşturulur. Sistem metrekare başına iklim, çatının açısı ve evin yönü gibi etkenlere bağlı olarak ortalama 350 kWh ısı üretebilir ( 10,76 ft kare ).
 

Bu ürün Norbygg 2010 ticaret fuarında senenin en başarılı yeni materyali ödülünü  almıştır. Eğer çatınız kiremit için uygun değilse, ürünün yaratıcısı olan Soltech Energy firması evlere monte edilebilen ve kışın gelen eğik açılı güneş ışınlarından da faydalanmanızı sağlayan cam duvar panellerini de kullanımınıza sunmaktadır.►İlginizi Çekebilir: Atık Isı Kazanımı

 
Kaynaklar
 
 
 ► gizmag.com
 
Berkant Tiryakioğlu Berkant Tiryakioğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar