elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

AutoCAD Dersleri 1 |
Elektrikport Akademi

Bilgisayarda iki boyutlu çizimler yapmak ister misiniz? İlk yazımızda, AutoCAD nedir? Mühendisler için önemi nedir? Nasıl bir programdır? Bu sorulara cevaplar vermekle birlikte AutoCAD 2012 programını kullanarak; dosyalar nasıl açılır ve başlangıç komutları hakkındaki bilgileri görsel ve videolu bir şekilde anlatarak bir giriş yapacağız. Yazılarımızda sadece iki boyutlu çizimlerden bahsedeceğiz.A- A+
07.10.2013 tarihli yazı 52350 kez okunmuştur.

AutoCAD Nedir?


AutoCAD, tüm dünyada başta mühendisler ve mimarlar tarafından kullanılan, dünyaca tanınan yazılım firması Autodesk tarafından hazırlanan, bilgisayar destekli çizim-tasarım yazılımıdır. Gerek kullanım ve öğrenim kolaylığı gerekse kullanıcı kitlesinin çok geniş olması tüm dünyada tartışmasız kullanılan en yaygın çizim yazılımı olmasını sağlamıştır.

Bilgisayar teknolojisinin hızlı geliştiği günümüzde, ürün tasarımı ve üretimindeki klasik yöntemler artık yerini bilgisayar destekli tasarım(CAD; Computer-Aided Design) ve bilgisayar destekli üretime (CAM; Computer-Aided Manufacture) bırakmaktadır. Bu gelişim beraberinde üstün kalite, yüksek verimlilik, optimum üretim ve mükemmellik getirmiştir.
 

 

AutoCAD’de Neler Yapabiliriz?


AutoCAD, tasarım ve çizimlerinizi bilgisayarda yapabilmenizi sağlayan Bilgisayar Destekli Tasarım ve Çizim yazılımıdır. Tüm dünyada çok popüler olmakla birlikte Türkçe dahil birçok dilde versiyonları vardır. AutoCAD ile çizim yapmak, yapılanları daha sonra revizyona sokmak, tasarımınızı gerçeğe dönüştürmeden önce ekranda görmek, istediğiniz ölçekte çıktı almak, çizdiğiniz nesnelere renk atamak, farklı çizgi tipleri kullanmak, farklı desenlerde taramalar gerçekleştirmek, nesneleri içerdikleri ayrıntı ve konuya göre değişik adreslere yerleştirerek, istediğiniz nesne ya da nesneler grubunu ekranda görüntülemek, çizimin bir parçasının ya da tümünün yazıcı ya da çiziciden çıktısını almak, görüntülemek gibi klasik çizim tarzlarını daha iyi bir şekilde bilgisayar ortamına aktaran bir CAD programıdır.
 

 

Mühendisler için AutoCAD’in  Önemi Ne?


Bilgisayar kullanarak çizim yapmanızı ve yaptığınız çizimlerinizi düzenlemenizi sağlayan, elle çizime göre çok daha fazla imkanlar sunan bir çizim paketi olan AutoCAD’in önemi, projeler üreten, uygulayan ve tasarımlar yapan mühendisler için anlatılmayacak derecede fazladır.
 

Mimari
Teknik Resim
İnşaat
Harita
Peyzaj
Makine
Elektrik-Elektronik
İç Mimari

Ve adını sayamadığımız birçok uygulamalarda mühendisler istedikleri çizimleri üretebilirler.


 

İlk dersimizde bir AutoCAD dosyası nasıl açılır? Açtıktan sonra hangi başlangıç komutlarını ne için kullanmalıyız? Bunları görsel anlatımla yanıtlamaya çalışalım.

AutoCAD 2012 programı piyasada çok yaygın olarak kullanılan AutoCAD 2007’in görünümünden ve bazı komutlarından farklı olduğunu söylememiz gerekiyor. Eğer eski sürüme alıştıysanız AutoCAD 2012’de programı açtıktan sonra yukarıdaki menüde gördüğünüz yerde Drafting&Annotation bölümüne tıklayınız ve oradan AutoCAD Classic’i seçiniz. Program eski sürümün görünümüne kavuşacaktır. Ama biz yazılarımızda yeni sürümün ekranına göre bilgilendirmeler yapacağız.

 

 

AutoCAD 2012,2013 ve 2014 sürümleri arasında pek bir fark yok. Basit, ince detay ayrıntılarıyla 2014 sürümü elbette daha gelişmiştir. Ama burada yapacağımız komutların aynısını 2013 ve 2014 sürümünü kullanan kullanıcılar içinde hiç sorun teşkil etmeyecektir.

İki boyutlu çizim için yukarıdaki sekmeden Drafting&Annotation seçeneğini seçiyoruz. Böylece bize iki boyutlu çizimleri için komutlar menü seçeneğine gelecek. AutoCAD 2014 kullanıcıları o sekmeden Mechanical seçeneğini seçmelidir. İki boyutlu çizim için komutlar menüye gelecektir.

Yeni bir dosya oluşturmak için; sol üst köşedeki New sekmesine tıklayarak açılan pencerede “acad” ya da “acadiso” dosyalarından birini seçmeliyiz. İki boyutlu çizim yapmak için genelde bu iki dosyadan biri seçilir.

  
Önceden yazılan bir dosyayı tekrar açmak için de yukarıdaki menü çubuğundan Open sekmesinden kendi dosyanızı bulabilirsiniz. Kaydetmek içinde yine yukarda Save sekmesinden bilgisayarınızda istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Ekranda boş sayfada  x ve y koordinat eksenleri ile birlikte ekrandaki kareler gözüküyor. İsterseniz o kareleri kaldırarak çalışabilirsiniz. Bunun için komut satırına “grid” yazıyoruz ve enter tuşuna tıklıyoruz. Veya direk komut satırından değil direk klavyeden ekrana yazdığınız şeyler komut satırına gidecektir. Ardından yine komut satırına “off” yazıp enter tuşuna bastığımızda ekrandaki kareler gidecektir.

Ayrıca ekranın çizim sınırlarınıda ayarlamak için “limits” komutunu girdiğimizde normali olan x ve y koordinatları sırasıyla başlangıç noktası (0.0000,0.0000), bitiş noktası (420.0000,297.0000) olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.  Değiştirmek istiyorsanız komutu girdikten sonra  önce x noktası; virgül koyup y noktasını girerek sınırlarını da siz belirleyebilirsiniz.

Artık ekranımız çizime hazır. Çizim komutlarını bir daha ki yazımızı da resimli ve videolu bir şekilde anlatmaya devam edeceğiz.

Şuana kadar verdiğimiz bilgilerin sırasıyla uygulamalarını aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar