elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Atom Enerji Üretiminin Gelecekteki Yeri

2030 yılına kadarki dönemde dünyada atom elektrik santrallerinde elektrik üretimi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun tahminlerine göre en az %25 artacak. Öte yandan azami artış %100 oranına ulaşabilir.A- A+
21.09.2012 tarihli yazı 10082 kez okunmuştur.
Atom enerji üretiminin gelişmesi perspektifi konusunda farklı değerlendirmeler yapılıyor. Kurçatov Atom Enerjisi Enstitüsü görevlilerinden Andrey Gagarinskiy Rusya’nın Sesi Radyosu’na verdiği demeçte şu görüşleri belirtti:
 
Ağır kaza olasılığı yüzünden duyulan korku, dünyada nükleer enerji üretiminin gelişmesini kısıtlayan en ciddi faktördür. Çernobil ve Fukusima kazalarından sonra bu korku bilhassa arttı. Ekonomiye gelince atom elektrik santralleri, prensip bakımından termik santrallerden daha etkilidir ve zaman geçtikçe bu santrallerin yerini alabilir. Zaten organik yakıtın fiyatları artacak.”
 
Atom elektrik santralinin yapımı, büyük yatırım yapılmasını gerektiriyor ve her ülke böyle harcamalar yapamaz. Öte yandan atom elektrik santrallerine yapılan masraflar oldukça çabuk geri dönüyor. Bir de petrol ve doğalgazın bugünkü fiyatları hesaba alınmalıdır. Bunun için nükleer reaktörlerin inşasına ilişkin planlar üzerinde çalışan ülkelerin sayısı artmaktadır. Andrey Gagarinskiy sözüne devamla şunları söyledi:
 
Nükleer reaktör yapımına ilişkin en büyük program Çin’de hazırlandı. Hindistan, Kore Cumhuriyeti ve Ortadoğu ülkelerinde de bu tür çok kapsamlı programlar var. Bir süre önce doğal kaynaklarıyla zengin Birleşik Arap Emirliklerinde inşa çalışmaları başlatıldı. Sonra Latin Amerika ve hatta Afrika yavaş yavaş bu sürece katılmaya başladı. Tabii Afrika’da atom elektrik santralinin kurulması, ekonomik bakımdan çok zordur.”
 
Uzmanların belirttiklerine göre herhangi bir ülkede yeni atom elektrik santralinin kurulması planlanmadan önce bu ülkedeki politik durum ve ileri teknolojilerinin aşırı güçlerin eline düşme riski hesaba alınmalıdır. Tüm çalışmalar Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun sıkı kontrolü altında gerçekleştirilmelidir.
 
Hızla değişmekte olan dünyada barışçıl nükleer enerji üretiminin gelişme yollarını belirlemek güçtür. Fakat atom elektrik santrallerinin geleceği olduğu açıktır. Bugün öğrenildiğine göre Japonya hükümeti atom enerji üretiminden tamamen vazgeçme önerisini onaylamaktan vazgeçti.
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.