elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Alglerden Biyodizel Üretimi

Hızla artan petrol bazlı yakıtların fiyatı özellikle ülkemizde aşırı derecede pahalanmış durumdadır. Son güzlerde benzine yapılan art arda zamlardan sonra litre satış fiyatı 5 liraya dayanmıştır. Peki bu yakıtın bir alternatifi yok mudur? Bunun için neler yapılabilir? Bu soruların cevabını yazımızda inceleyeceğiz.A- A+
23.07.2013 tarihli yazı 28099 kez okunmuştur.
Algler diğer adıyla bildğimiz yosunlar gerekli prosesler uygulandığında biyoyakıt kökenli alternatif bir yakıt olarak kullanılabilmektedir. Araştırmaların sonucu olarak özellikle biyodizel üretiminde kullanılan alglerin yapısını inceleyelim.
 

Algler

Algler (su yosunları) fotosentez yapabilen fakat gelişmiş bitki türlerine benzemeyen suda ve karada zor koşullarda yaşayabilen basit canlılardır. Bitkilerden ayrılan en belirgin özelliği klorofil-c taşıyıp sentez ürünlerini nişasta formunda depolamazlar. Bünyelerinde yağ depolarlar. Alglerden elde edilen yağ, tıpkı soya yağı gibi, dizel motorlarda doğrudan yakıt olarak kullanılabilir ve arıtılarak biyoyakıta da dönüştürülebilir. Algler daha fazla CO₂ ve organik madde ile beslendiğinde üretilen yağ miktarının %40 düzeyinde arttığı laboratuvar ortamında gözlenmiştir. Özellikle biyodizel üretiminde algler bünyesindeki yağ organik kökenli ve çevre dostu bir yakıt olarak kullanılabilir.
 

Şekil 1 : Pinecone Algleri


İlginizi Çekebilir : Sıfır Emisyon : Biyoedizel
 
 
 

Biyodizel Nedir?

Bitkisel ve hayvansal yağların bir katalizör eşiliğinde kısa zincirli bir alkol ile reaksiyonu sonucu elde edilen fosil olmayan ve genelde motor yakıtı olarak kullanabilen bir yakıt çeşididir. Özellikle yağlı tohum bitkilerinden; ayçiçek,kanola,soya gibi yağ içeriği yüksek bitkilerin esterifikasyon sonucu yağ asitlerine parçalanarak elde edilen yakıt çevresel açıdan da oldukça temiz bir kaynaktır. Günümzde benzin ve türevi yakıtlara katkılanarak kullanılmaktadır fakat ileriki yıllarda saf bir yakıt olarak kullanılma potansiyeli vardır. Biyodizel üretiminin temel prosesi transesterifikasyondur(alkoliz). Büyük yağ molekülleri bir katalizör(enzim) yardımıyla kendisinden daha küçük yağ asitleri ve gliserin vererek esterleşir.

Biyodizelin başlıca kullanım alanları ise şöyle sıralanabilir:
 
► Jeneratör yakıtı olarak
► Kalorifer yakıtı olarak
►Soba, fener ve diğer ısıtıcılarda
►Model uçaklarda
►Yapışkan kimyasal sprey boyaların ve otomobillerdeki istenmeyen boyaların temizlenmesinde çözücü (solvent) olarak
►Motor parçalarındaki yağ ve kurumun temizlenmesinde
►Çok amaçlı makine yağlayıcı olarak
►Tuğla üretiminde ve çömlekçilikte
►Araziye ya da suya kazaen dökülen petrolün temizlenmesinde
►İnşaat kalıplarının sıvanmasında
►Hidrolik sıvısı olarak
►Demiryolu yağlayıcısı olarak
►Ayrıca gıda kurutulmasında başarı ile kullanılabilir
►Kükürt içermeyen biyodizel seralar için mükemmel bir yakıt olabilir.
 

Şekil 2: Biyodizel motor yakıtı ve dizel olarak kullanılabilirİlginizi Çekebilir: Atık yağdan biyodizel üretilecek

 

Alglerden Biyodizel Üretimi

Yukarıda bahsettiğimiz biyodizel yakıtının kaynağı kanola,ayçiçek soya gibi yağlı tohum bitkileridir, fakat son yıllarda alglerinde bünyelerinde depoladıkları yağlardan biyodizel üretmek de oldukça revaçtadır. Detaylı çalışmalar sonucu algler  tarımsal ürünlerle ve diğer sucul bitkilerle karşılatırıldığında gelişme hızlarının oldukça fazla olduğu ve değişen ortam koşullarına daha dayanıklı olduğu saptanmıştır.
 

Şekil 3: Alglerden Biyodizel Üretim Prosesi


Prosesin süreci ise şöyle özetlenebilir; deniz kenarında veya karada yaşayan algler toplanır,yüksek nem içeriğine sahip alglerin nemi giderilir daha sonra basınç uygulanarak bünyelerindeki yağ ortaya çıkarılır, ortaya çıkan yağ katalizör eşiliğinde esterifikasyon (alkoliz) yöntemiyle yağ asitleri ve gliserine ayrılır. Üretilen biyodizel fosil kökenli yakıta katkılanarak motor yakıtı ve dizel olarak kullanılabilir ayrıca uygun mühendislik çalışmaları ile biyodizel tamamen yakıt olarak da kullanılabilir.
 
► İlginizi Çekebilir: İğne Yapraklı Ağaçlardan Biyodizele
 


Kaynaklar :  
Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar