elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

AİRBUS'ın Devi A380'in Özellikleri

Günümüzde hava araçlarının ne kadar öneme sahip olduğu aşikar. Peki bu uçaklar nasıl ortaya cıktı ve tasarlanırken nasıl bir yol izlendi? AİRBUS’ı diğerlerden ayıran fark nedir? Bütün bunlar bu yazımızda.A- A+
27.09.2013 tarihli yazı 33556 kez okunmuştur.
İnsanoğlu uçmayı her daim merak etmiştir. Tarihi seyir içinde, doğadan ilham alınan bu araçlar tasarlanırken kuşların uçmak için kusursuz bir fiziksel görüntüye sahip oldukları tespit edilmiştir. Tarihte insanlığın ilkel uçuş denemeleri 1903'te Wright kardeşlerin ilk ağır motorlu uçuşu yapmasıyla başlar. Devasa A380 yolcu uçaklarına kadar devam eder.


    Kuşların kanat kemik yapıları baz alınarak uçakların kanatları tasarlanmıştır.
 

   Airbus A380


Airbus A380'in ölçüleri
 
Havacılık hizmet sektörüne adım atınca. Günümüzdeki uzun yolculukları kısa ve konforlu hale geldi. Uçak yolculuğu yönündeki talepler de artış gösterdi.  Bu sayede Airbus üreticileri sınıfının en iyisini yapmaya karar verdi fakat bu hiçte kolay değildi.  Çünkü bu uçak öncekilere hiç benzemeyecekti. Airbus A380 şu ana kadar yapılmış en büyük yolcu uçağı olacaktı.  
Birçok sorunla karşılaştılar. Airbus üreticileri uçağın tasarımı ve üretimi için yaklaşık 10 yıl çalıştılar. Ve sonuçta Airbus A380 ise günümüzdeki uçaklar arasındaki yerini aldı.  Hava alanları Airbus ‘ı misafir etmek için yeterli donanıma sahip değillerdi. Havaalanları Airbus A380 için yeniden tasarlandı.


 
A380 için tasarlanan havalimanları

 
 ►İlginizi Çekebilir: Airbus'tan 30 bin euro'luk yarışma
 

Airbus A380 Özellikleri

♦ A380 en yakın rakibinden koltuk başına %20 daha az yakıt tüketir.   
                      
♦ Bu son kırk yıl içerisinde yakıt tüketiminin ve emisyonun azaltılması açısından en önemli gelişmedir.
 
♦ Daha az yakıt tüketimi daha az CO2 emisyonu anlamına gelir. A380 her bir yolcu için kilometre başına 75g'dan daha az CO2 Bu rakam 2008 yılından sonra üretilen otomobiller için hedeflenen Avrupa emisyon düzeyinin neredeyse yarısıdır.
 
A380 yapısının %25'inde çeşitli hafif malzemeler kullanır.
 
♦ A380 %30 daha iyi yakıt verimliliği sağlamaktadır.

Daha geniş uçaklar daha az kalkış ve iniş anlamına gelir (bu yolcular açısından A380'in bazı versiyonları için  neredeyse yedi adet uçakla uçmaya eşittir).

♦ Yine bu sayede standart konfigürasyonda 525 yolcu, tamamı ekonomi sınıfı olarak düzenlenmesi durumunda 853 yolcuya kadar taşıma kapasitesi arttırılabilir.


A380'in üst katı diğer geniş gövdeli uçaklardan farklı olarak gövde boyunca uzanır. Bu sayede rakibi olan bir başkageniş gövdeli uçağa göre %49 daha geniş kabin alanı sunar.

 
Airbus A380 ile aşağıdaki belgeseli izleyebilirsiniz.

 
 
   
 

Kaynak:Emirates 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar