elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ada Lovelace |
Bilgisayar Dünyasının İlk Kadın Yıldızı

Programcılığın temellerini atan bilgisayar dünyasının ilk kadın yıldızı olan Ada Lovelace gerçekleştirdiği çalışmalar ile birçok mühendislik alanında önemli başarılara imza atmıştır. Her sene Ekim ayı içerisinde kutlanarak, tüm dünyada kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki başarılarının kutlandığı gün olan Ada Lovelace günü bu sene 13 Ekim'de kutlanıyor. Ada Lovelace ve gerçekleştirdiği çalışmalar hakkındaki tüm detaylar içeriğimizde.A- A+
10.12.2012 tarihli yazı 21781 kez okunmuştur.

İngiltere’nin dahi çoçuklarından Ada Lovelace 10 Aralık 1815 yılında Londra'da doğdu.  Matematiğe düşkün annesinden mi bilinmez Ada Lovelace matematik aşığıydı. Henüz 13 yaşındayken uçan bir makine tasarlayıp, bütün momentsel hesaplarını yaptı. 17 yaşına kendine bir hedef koydu ve matematik ve teknolojiye yöneldi. 1840 yılına gelindiğinde hepimizin matematik dünyasında sıklıkla duyduğu De Morgan'dan matematik dersleri almaya başladı.


İsmini Gizleyerek Bilimsel Yayın Yaptı

Lovelace, İngiltere'de 1832 yılına kadar kadınların bilimsel tartışmalara katılmalarına izin verilmediği ve akademik yayın yapmanın hayal olduğu bir dönemde, kadın olduğunun belli olmaması amacı ile isminin baş harfleri olan "A.A.B."yi kullanarak, bilgisayar üzerine bilimsel bir dergide ilk akademik yayını yapan ilk kadın olma başarısını gösterdi.Tasarımını yaptığı modern bilgisayarların temelini oluşturan makinalardan biri


Hayatındaki en önemli gelişme mekanik bir bilgisayar tasarlayan İngiliz Charles Babbage'ın makinesi üzerine yazılmış bir Fransızca makaleyi tercüme ederek İngiliz mühendise göndermesiyle başladı. Oldukça etkilenen Babbage, Lovelace Kontesi Ada'dan söz konusu makaleye kendi notlarını da eklemesini istedi. Lovelace, çevirdiği makalenin üç katı uzunluğuna erişen kendi orijinal notlarını Babbage'a gönderdi ve aralarında ortak bir çalışma başladı.  Lovelace'a göre bu tür bir makine uygun şekilde programlanırsa karmaşık müzik eserleri bestelemek, grafik üretmek ve karmaşık matematiksel problemleri çözmek vb. için kullanılabilirdi. Lovelace, Babbage'a gönderdiği mektuplarda söz konusu makinenin belli ve sonlu sayıda adımdan oluşan bir plan kullanarak ne şekilde Bernoulli sayılarını hesaplayabileceğini anlattı. Bu anlatım bilgisayar tarihinde somut bir makineye uygulanabilecek olan ilk "bilgisayar programı" olarak bilinmektedir.


1979 yılında, ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen meşhur programlama dillerinden birine de onun onurununa "ADA" ismi verildi.
 
"Ada Lovelace Günü" tüm dünyada kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki başarılarının kutlandığı gündür. 

 

Kaynak:

►Wikipedia


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar