elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Soma Grubu'ndan dev imza

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) Zonguldak'taki Bağlık-İnağzı sahasının 36 yıl süreyle işletilmesi için açtığı ve Türkiye'nin en büyük yer altı kömür üreticisi Soma Grubu'nun rekor teklifle kazandığı ihalede imzalar atıldı. Soma Kömür İşletmeleri, yıllık 2 milyon ton koklaşabilir kömür üreterek 3 bin kişiye istihdam sağlamanın yanı sıra, kömür ithalatını azaltarak Türkiye'nin cari açığını yılda 500 milyon dolar azaltmayı hedefliyor.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 9215 kez okunmuştur.

Soma havzasında 1984 yılından bu yana madencilik faaliyetlerini sürdüren, 5 bin 500 çalışanı ve yıllık 5,5 milyon ton linyit kömürü üretimiyle Türkiye’nin en büyük yer altı kömür üreticisi olan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., dev bir enerji yatırımına imza attı. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Zonguldak’taki Bağlık-İnağzı sahasının işletilmesi için açtığı ihaleyi 1 milyar 426 milyon TL’lik rekor bir rödevans teklifiyle kazanan Soma Kömür İşletmeleri, düzenlenen imza töreniyle yatırım için ilk adımı attı. Zonguldak’ta düzenlenen imza törenine, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Burhan İnan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.  Yönetim Kurulu Başkan Vekili Can Gürkan katıldı. Yapılan anlaşmaya göre, Soma Kömür İşletmeleri ilk 2 yılı etüt ve değerlendirme, 4 yılı hazırlık ve yatırım olmak üzere 36 yılda sahadan 92 milyon ton kömür çıkararak piyasaya sunmayı taahhüt etti. 


200 milyon dolar yatırım, 3 bin kişiye istihdam


Bağlık-İnağzı sahasında dünyanın en modern madencilik teknolojisini kullanarak, örnek bir işletme oluşturmayı planlayan Soma Grubu, bölgede minimum 3 bin kişilik yeni istihdam imkânı yaratacak. Yılda 2 milyon ton olarak başlayacak olan üretim miktarının kademeli olarak 3,3 milyon ton seviyesine yükseltilmesi planlanıyor.


Bağlık-İnağzı sahası içinde bulunan taşkömürü, koklaşabilme özelliği nedeniyle, yüksek ithalatla beslenen demir-çelik tesisleri için çok önemli bir yerli üretim olanağı sağlayacak. Yüksek fırın teknolojisi nedeniyle demir cevherini işleyerek üreten tesisler için en önemli girdilerden biri olan koklaşabilir kömürün yüzde 95’den fazlası ithal ediliyor. Ereğli, İskenderun ve Karabük demir çelik fabrikalarında kullanılan yıllık ortalama 5 milyon ton koklaşabilir kömür, 1,5 milyar dolarlık bedelle ithal ediliyor. Soma Kömür İşletmeleri’nin ilk etapta gerçekleştireceği 2 milyon ton üretim ile 500 milyon dolarlık kömür, yerli üretim ile sağlanmış olacak. Bu miktar, aynı zamanda Türkiye’nin cari açığının 500 milyon dolar azalacağı anlamına geliyor.


Bölge ve Türkiye için değer yaratıyoruz


Gerçekleştirecekleri yatırım ve oluşturacakları modern madencilik anlayışı nedeniyle heyecan duyduklarını belirten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, “Bu yatırım sadece şirketimiz için değil, Zonguldak ve Türkiye için de çok büyük önem taşıyor. Bölge ve Türkiye için değer yaratıyoruz. Dünyanın en gelişmiş teknolojisini kullanacağımız işletmemiz, bölgede sosyal değer yaratacak. Üretimimiz ise Türk ekonomisine çok boyutlu katkı sağlayacak. Tecrübemiz ve teknolojik üstünlüğümüz ile yer altında bulunan milli servetimizi bir an önce ekonomiye kazandıracağız” dedi.