elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Galaxy Tab ve iPad'e daha çevreci bir rakip geliyor:
EcoPad

Apple iPad ve Samsung Galaxy Tab bizlere daha yeşil ve geri dönüştürülebilir bir teknoloji sunuyor. Ancak bu iki teknoloji harikasına daha çevreci bir rakip geliyor!A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 8719 kez okunmuştur.


Günümüzde teknoloji neredeyse göz açıp kapayıncaya kadar gelişiyor ve değişiyor. Heyecanla aldığımız bir teknoloji ürünü, çok kısa bir sürede eskiyebiliyor. Dünyanın diğer ucunda, sahip olduğumuz cihazdan daha ucuz, daha küçük, daha akıllı bir model piyasaya sürülüyor.Günümüzün son teknolojisi artık tablet bilgisayarlar. Bu şık ve kullanışlı cihazlar ile istediğimiz yerde dergi veya kitapları okuyabiliyor, internette gezebiliyor, oyun oynayabiliyor, yüksek kalitede film izleyebiliyor, müzik dinleyebiliyor veya e-posta gönderip alabiliyoruz. Ancak bu teknoloji harikalarının yararları bunlarla sınırlı kalmıyor. Tablet bilgisayarlar üretilirken çevreci kurallara göre üretiliyor. Steve Jobs ve dünyayı sarsan iPad sunumu##VIDEO##Tablet bilgisayarlar piyasaya girdiğinden beri yazılı basın artık eski moda oldu. İnsanlar kitap, dergi ve gazetelerini tablette parmaklarını gezdirerek okuyorlar. Böylece binlerce ağaç kesilmekten kurtuluyor. Peki ağaçları kesilmekten kurtarmanın yanında, çevre dostu tabletlerin ne gibi yararları var?Tablet bilgisayar devrimini ilk olarak Apple yarattı. Kullanıcılarının büyük bir zevkle kullandıkları iPad, yaklaşık 900 gram’lık ağırlığı, 25 santimetre’den düşük uzunluğu ve 1,2 santimetre’lik kalınlığı ile teknolojiyi taşıma sorununu ortadan kaldırdı. Parıltılı ve sofistike tasarımının yanı sıra iPad, çevre dostu özellikleri ile teknoloji ve çevreyi de barıştırıyor. 

iPad’in ekran camı arsenik içermiyor. LCD ekranı ise cıva, bromine alev geciktirici (brominated flame retardants -BFR) ve polivinil klorür (PVC) içermiyor. Bu teknoloji harikası cihaz aynı zamanda geri dönüştürülebilir alüminyum ve camdan bir muhafaza içinde bulunuyor. Uzun şarj süresi sayesinde tek seferde 10 saatlik kullanım imkanı sağlayarak enerji tasarrufu sağlıyor.Tabi ki çevre dostu tek ürün sadece Apple iPad değil. Samsung Galaxy tabletler de kullanıcılara çevre dostu bir deneyim sunuyor. Samsung Galaxy tabletler karbon ayak izini düşürecek yöntemlerle imal edildi. Android tabanlı Samsung Galaxy tabletler, ekranlarında tamamen çevreci özellikte olan alüminosilikat ince cam kullanıyor. Bu çevre dostu cam ile daha iyi bir görüntü, darbeye dayanıklılık, uzun ömür ve çizilmeye karşı dayanıklılık elde ediliyor. 

Apple ve Samsung’un bu çevre dostu ürünlerinin yanında, çevre dostu kavramını bir adım öteye götürecek yeni bir tablet konsepti geliyor: Ecopad!Ecopad: Piezoelektrik ile kendi kendini çalıştırabilen konsept tablet!Yeni Ecopad’ler kullanıcılarına, çevre dostu tabletlerden çok farklı bir deneyimi yaşatıyor. Bu yeni tabletler harici bir şarj ünitesine ihtiyaç duymuyorlar, yani adaptörleri yok! Şarj bitme derdi yok ve günün 24 saati kullanıma hazırlar! 

Ecopad’in arkasındaki mucize aslında nano-piezoelektrik filmlerde gizli. Bu filmler ekrana her dokunuşta elektrik üretiyorlar. Yani ecopad’inizi ne kadar kullanırsanız o kadar elektrik üretiyorsunuz. Böylece hiç bitmeyen bir piliniz oluyor. Ecopad tablet konseptinin gerçekten tablet bilgisayarlara uygulanabileceği günler gelecek mi? Bunu da zaman gösterecek.Alper COPLUGİL ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.