elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kuveytli As Yatırım Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor

Güney Koreli üç şirketle beraber Kuveytli yatırım şirketi Aswar Group’un Türkiye’de kurduğu As Yatırım Türkiye’de 450 milyon dolar bedelle 150 MW’lık güneş enerjisi santrali kurmak için sözleşme imzaladı.A- A+
15.09.2012 tarihli yazı 11217 kez okunmuştur.
As Yatırım’ın ortağı ve CEO’su Uğur Akkuş, 'Grubumuzun daha önce ortak iş yaptığı Güney Koreli CX Concentrix Solar Korea, KEPCO ve Kincoa şirketleri ile ortak Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içinde 150 MW’lık güneş santrali kuracağız. Bu konuda geçtiğimiz hafta Güney Korelilerle sözleşme imzaladık. Bunun için de Türkiye’de 18 lokasyonda ölçüm çalışmaları yapacağız. Sonrasında ise 20 lokasyon için lisans başvurusunda bulunacağız' dedi.
 
Güneş enerjisine yapacakları toplam 450 milyon dolar yatırımla 150 MW’lık güneş santrali yapacaklarını ifade eden Akkuş, 'Bu paranın büyük bir bölümü Körfez’den ve Körfez bankalarından alınan kredilerle sağlanacak. Finansman paketinin içinde Güney Koreliler de olacak' dedi. Yatırımı şartlara bağlı olarak 300 MW’a kadar çıkarabileceklerini ifade eden Akkuş, 'Böylesi bir durumda da yapacağımız yatırım miktarı 900 milyon dolara kadar çıkabilecektir' diye konuştu.
 
Türkiye’de güneş paneli üretimini ilk etapta düşünmediklerini belirten Akkuş, 'Ancak bir görmek istiyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız mevcut' dedi.
Jeotermal enerji ile de yakından ilgilendiklerini ifade eden Akkuş, 'Şu anda bu konuda lisans alan satan kişilerle görüşme halindeyiz. Bazı lisansları da gündeme aldık. Altyapı oluşmuşsa lisansı sahibi şirketlere de ortak olabiliriz' dedi.
 
CX Concentrix Solar Korea’nın Pakistan ve Güney Afrika’da da güneş enerjisi yatırımı yaptıklarını söyleyen Akkuş, 'Pakistan’da 600 MW’lık güneş santrali kurmak için 1.5 ay önce imza atıldı. Beş yıl sürecek bu proje 900 milyon dolara mal olacak. Güney Afrika’da ise 700 milyon dolarlık yatırımla 300 MW’lık santral kuruldu ve işletmeye alındı' dedi.
 
Genellikle inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet yürüten Kuveytli yatırım şirketi Aswar Group’un bünyesinde dokuz farklı şirket olduğunu da aktaran Akkuş, 'Türkiye’de altı şirket var. Ortakları arasında Kuveyt’in önde gelen işadamları bulunuyor. 2007 yılından bu yana Türkiye’yi yakından takip ediyorlar' diye konuştu.

KAYNAK: Ekonomi Servisi