elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

GE, Alstom'un Enerji ve Şebeke Çözümleri İş Alanlarının Satın Alma Sürecini Tamamladı

General Electric (GE), Alstom’un enerji ve şebeke çözümleri işletmelerini satın alma sürecini tamamladığını duyurdu. Satın alma işlemi, anlaşmaya dair düzenleyici makam onayları AB, ABD, Çin, Hindistan, Japonya ve Brezilya’yı da kapsayan 20’den fazla ülke ve bölgede alındıktan sonra tamamlandı. Bu aynı zamanda, GE’nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük endüstriyel devralma işlemi oldu.A- A+
11.11.2015 tarihli yazı 8296 kez okunmuştur.
Önceki gün Alstom’un enerji ve şebeke çözümleri işletmelerini satın alma sürecini tamamladığını duyuran General Electric (GE), şimdiye kadar en büyük endüstriyel devralma işlemini gerçekleştirmiş oldu. 
 

 
GE, Alstom'un enerji ve şebeke çözümleri iş alanlarını 12.35 milyar Euro'ya satın almak üzere Alstom'la 2014 yılında anlaşmaya varmıştı. Haziran 2014'te duyurulan iş ortaklıkları (yenilenebilir enerji, şebeke çözümleri ve nükleer enerji) ile ilgili yapılan düzenlemeler, anlaşma yapısındaki değişiklikler, hukuki çözümlerle ilgili fiyat ayarlamaları, kapanış itibariyle net nakit ve döviz kurlarının yaratacağı etkilerle birlikte, satım bedeli 9.7 milyar Euro (yaklaşık 10.6 milyar dolar) olarak gerçekleşti. Bu rakam Ekim ayındaki yaklaşık 0.06 milyar Euro'luk işletme sermayesi kullanımını da içeriyor. GE, bu anlaşmanın 2016'da hisse başına 0.05-0.08 dolar, 2018'de de hisse başına 0.15-0.20 dolar kazandırmasını bekliyor. GE beş yıl içinde giderlerde 3 milyar dolarlık bir düşüş ve yüksek miktarda iş getirileri hedefliyor. GE'nin Nisan 2014'te açıkladığı toplam ekonomik ve stratejik rasyoneller aynı kaldı.    

 
GE Başkan ve CEO’su Jeff Immelt: “Alstom enerji ve şebeke çözümleri iş alanlarının satın alımı, GE’nin geçirdiği dönüşümde önemli bir adım. Alstom’un bütünleyici teknolojisi, küresel kapasitesi, kurulu gücü ve yetenekli iş gücü, endüstriyel büyümemizi daha da ileri götürecek. Yeni işlere açığız ve müşterilerimiz için enerji sektöründeki en kapsamlı teknoloji tekliflerinden birini vermeye hazırız” dedi.
 
GE ve Alstom kombinasyonundan müşteriler, aşağıdaki mevcut projeler başta olmak üzere çok kısa sürede önemli faydalar elde edecek:

PSEG Sewaren (New Jersey Kombine Çevrim Santrali): GE 7HA gaz türbini + Alstom ısı geri kazanımlı buhar jeneratörü (HRSG)

Punjab Pakistan Bhikki (Pakistan Kombine Çevrim Santrali): iki GE 9HA gaz türbini + Alstom buhar türbini

Exelon Elektrik Santrali (Texas enerji projeleri): dört GE /HA gaz türbini + dört Alstom HRSG'si

Chempark (Leverkusen, Almanya birleşik ısı ve enerji projesi): GE 9HA gaz türbini. 
Yukarıdakilere ilaveten GE ile Alstom, iki GE 7HA gaz türbini, iki Alstom HRSG'si ve bir Alstom buhar jeneratörünün kullanılacağı Asya'daki bir kombine çevrim santrali projesinin öncelikli teklif sahibidir. Ayrıca Alstom, Birleşik Krallık'taki iki nükleer reaktörle ilgili Arabella buhar türbinlerinin; Orta Doğu'daki bir temiz kömür projesinde buhar kazanları, buhar türbinleri ve jeneratörlerinin öncelikli teklif sahibi olup Champa-Kurukshetra projesi içinse Hindistan'ın ilk 800 kV Yüksek Gerilim Doğru Akım (HVDC) güç transformatörünü başarıyla teslim etmiştir.
 
GE, bugün ayrıca bünyesindeki tren sinyalizasyon iş alanını Alstom'a yaklaşık 800 milyon dolar karşılığında sattığını açıkladı.   
 
GE daha yalın ve odaklanmış bir firma haline gelme stratejisini uygulamayı sürdürüyor. Alstom’un satın alınmasına ve Synchrony Financial'ın yeniden yapılandırılması sürecinin başlatılmasına ek olarak; GE Capital piyasadan çıkış stratejisi 126 milyar dolarlık imzalanmış elden çıkarma işlemleriyle planlanandan hızlı gelişiyor. GE Digital’deki yeni oluşum sayesinde müşterilere en iyi endüstriyel çözümleri ve yazılımları sağlamak üzere firma dahilindeki tüm dijital kapasite bütünleştiriliyor ve GE bu sayede pazardaki kazancını artırarak güçlü finansal sonuçlar elde ediyor.
 
Satın alınma süreci ile ilgili 3 Aralık 2015’te yatırımcıları bilgilendirmek üzere bir duyuru yapılacaktır. Duyuru yapılacağı zaman www.ge.com/investor adresinden görebilirsiniz.
 
Satın alma işlemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.ge-alstom.com sitesine bakabilirsiniz.

 
GE Hakkında

175 ülkede 300.000’den fazla çalışanıyla GE, dünyanın dijital endüstriyel şirketi olarak; birbiriyle bağlı, iletişim kurabilen ve öngörülebilir yazılımlara sahip makine ve çözümleri ile endüstriyi dönüştürüyor. GE’deki her iş alanı, aynı teknolojiye, pazara, yapıya ve bilgiye erişim sağlayan GE Store ile küresel olarak bilgi alışverişi gerçekleştiriyor. Her icadımız, bulunduğumuz endüstrilerdeki inovasyon ve uygulamaları daha ileri taşıyor. Çalışanlarımız, hizmetlerimiz, teknolojimiz ve ölçeğimiz ile endüstrinin dilini konuşuyor ve müşterilerimiz için daha iyi sonuçlar üretiyoruz. Daha fazla bilgi için bizi takip edin:

http://geturkiyeblog.com


Kaynak:


 
Önder Eğer Önder Eğer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır