elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Gaziantep Enerji Zirvesi Büyük İlgi Gördü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Sürdürülebilirlik Akademisi’nin iş birliğiyle düzenlenen Gaziantep 1. Enerji Zirvesi, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.A- A+
17.12.2012 tarihli yazı 7382 kez okunmuştur.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, iş dünyasında sürdürülebilir iş modellerine geçişi hızlandırmak ve sektörel çözümlerle ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Sürdürülebilirlik Akademisi’nin destekleriyle düzenlenen zirvede Gaziantep’teki yeni iş fırsatları, küçük ve orta ölçekte işletmeler için yol haritaları, yenilenebilir enerji yatırımları, enerji verimliliği uygulamaları, teşvikler ve düzenlemeler ele alındı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Gaziantep Enerji Zirvesi’ne Bakanlıklar, özel sektör, kamu sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve akademisyenler büyük ilgi gösterdi.
 

Temizleyen Ülkeler Arasında Olacağız ...


Bundan böyle her yıl gerçekleştirilmesi planlanan zirvenin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Dünya nüfusu her yıl en az Türkiye’nin nüfüsü kadar artıyor. Bizim en sevdiğimiz varlıklarımız olan çocuklarımıza temiz bir dünya bırakma sorumluluğumuz var. Dünyanın doğal kaynaklarını kirleten ülkeler olduğu kadar temizleyen ülkeler de var. Biz temizleyen ülkeler arasında olacağız.” dedi. Sürdürülebilirliğin önemine dikkat çeken Yıldız, ‘2023 senesine kadar enerji kaynaklarında ve ısı kullanımında yalıtım ve diğer yöntemler kullanarak tasarrufa gitmeliyiz. Şu andaki yöntemleri kullanmaya devam edersek %20 tasarruf etmiş oluruz.’ diye konuştu.Gaziantep Valisi Erdal Ata ise ‘Enerji insan hayatında önemi tartışmasız bir unsur.  Sürdürülebilir kalkınma için de en gerekli konuların başında geliyor. Son yıllarda güneş enerjisi kullanımı büyük bir potansiyel oluşturuyor. Bu potansiyeli değerlendirmenin ülkemiz adına büyük faydası olacağına inanıyorum. Gaziantep şehri sürdürülebilirliğe verdiği önemle, yeni yapılanmalar ve düzenlemeler ile  hareket etmeye devam edecektir.’şeklinde konuştu.


Uzman Ekolog Ediz Hun yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini vurguladı.

Gaziantep 1. Enerji Zirvesi’nde, “Sanayici gözüyle Gaziantep ve sürdürülebilir kalkınma”, “Sürdürülebilir kalkınmada enerjinin yeri ve yeni iş fırsatları”, “Sanayide enerji verimliliği ve karlılığa etkisi”, “Binalarda enerji verimliliği uygulamaları”, “Yenilenebilir enerji; lisanslı-lisanssız üretimler ve yasal düzenlemeler” ve “Kurumlarda karbon yönetimi” başlıkları altında düzenlenen oturumlarda, enerjiyle ilgili birçok önemli konu masaya yatırıldı.
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır