elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik Dağıtımı Özel Sektöre Devredilme Süreci Tamamlandı

2008 yılında başlayan Elektrik Dağıtımı Özelleştirme Süreci 30 Eylül 2013 itibariyle tamamlandı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özelleştirme süreci biten elektrik dağıtım sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.A- A+
08.10.2013 tarihli yazı 13882 kez okunmuştur.
Maliye Bakanı Şimşek, elektrik dağıtım sektörünün tamamıyla özel sektöre devredilmesinin 30 Eylül 2013'te tamamlandığını söyledi. Şimşek, özelleştirme süreci biten elektrik dağıtım sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.


Son 10 yılda Özelleştirme İdaresi Başkanlığının (ÖİB) başarılı yönetim kadrosu ile yapılan verimli çalışmalar neticesinde sektörün tamamıyla özel sektöre devrinin tamamlandığını söyledi. 
 

► İlginizi Çekebilir : Türkiye Elektrik Dağıtımı Özelleştirme Süreci
 

Son olarak Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'nin de özel sektöre devri ile bir devrin kapandığına dikkati çeken Şimşek, artık devlet eliyle elektrik dağıtımının mazide kaldığını vurguladı.

Mülkiyet devri yok

Bu özelleştirmelerle mülkiyet devri olmadığına, dağıtım hatlarının mülkiyetinin yine kamuda kalacağına işaret eden Şimşek, özel sektörün bu sistemi belirli bir süre işletip tekrar devlete devir edeceğini bildirdi.


 

Kayıp kaçak azalacak, tüketicilerin maliyeti düşecek

Elektrik sektörü özelleştirmelerinin kamunun finansman yükünün azalması, kayıp kaçaktan dolayı elektrik tüketicilerinin katlandığı maliyetin düşmesi, enerji KİT'leri arasındaki nakit akışı probleminin çözülmesi anlamlarına geleceğini anlatan Şimşek, bunların yanı sıra verimliliğin ve hizmet kalitesinin yükselmesi bakımından da özelleştirmelerin büyük fayda sağlayacağını ifade etti.


Özelleştirme bedeli 12,7 milyar dolar

Devri tamamlanan 18 dağıtım şirketinden elde edilecek özelleştirme geliri 12,7 milyar doları bulacak. Özelleştirme sürecinde en büyük gelir İstanbul Avrupa Yakası EDAŞ'tan elde edilecek. 
 


 

Özelleştirme Süreci


Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), Özelleştirme Yüksek Kurulunun 2 Nisan 2004 tarih ve 2004/22 sayılı kararı ile özelleştirme programına alındı. Dağıtım ve perakende satış hizmeti yürütmek üzere TEDAŞ'a bağlı dağıtım bölgeleri 20 adet dağıtım şirketi şeklinde yeniden yapılandırıldı. Kahramanmaraş-Adıyaman ve Aydın- Denizli-Muğla bölgelerinin özelleştirme işlemleri, 3096 sayılı Kanuna göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından tamamlandı.

4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun kapsamında elektrik dağıtım alanında özel sektöre devir işlemleri, ilk olarak 28 Ocak 2009 tarihinde Başkent Elektrik Dağıtım AŞ'nin yüzde 100 oranındaki hissesinin Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ'ye devredilmesi ile başlatıldı.

2009 yılı içerisinde toplam 3 dağıtım şirketi (Başkent, Sakarya, Meram Elektrik Dağıtım AŞ) 2010 yılında toplam 6 dağıtım şirketi (Osmangazi, Çamlıbel, Uludağ, Çoruh, Fırat, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım AŞ), 2011 yılı içerisinde 1 dağıtım şirketi (Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.) özel sektöre devredildi. 2013 yılı içerisinde ise 8 dağıtım şirketi (Akdeniz, Boğaziçi, Gediz, Aras, Dicle, İstanbul Anadolu Yakası, Vangölü ve Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ) hisseleri özel sektöre devredildi.

30 Eylül 2013 tarihinde Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'nin özel sektöre devri ile TEDAŞ'ın bağlı şirketlerinin tamamı özelleştirildi. Bununla birlikte dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinde kamunun pazar payı kalmadı. Kaynak: 

► TRT Haber