elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Crenno Mobile Technology |
Software Developer M.Özgür COŞGUN ile Mobil Sektör

İsmini CREativity (Yaratıcılık) ve iNNOvation (Yenilik) kelimelerinin köklerinin bir araya gelmesinden alan CRENNO Ailesinin, Başarılı Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı Mustafa Özgür ÇOŞGUN ile Türkiye'deki Mobil Sektör hakkında konuştuk. Detayları yazımızda bulabilirsiniz.A- A+
02.03.2013 tarihli yazı 7792 kez okunmuştur.

► Özgür Bey, Crenno Mobile Technology 'i kısaca tanıyabilir miyiz?

Kazandığı Tübitak Teydeb desteği ile ivme kazanarak 2009 yılında kurulan CRENNO, mobil dünyaya öncelikle dijital        yayıncılık, operatör çözümleri, mobil devlet çözümleri, kurumsal çözümler ve oyun alanlarında teknolojilerle  başlamıştır. Aynı şekilde şu an da bu hizmetlerini yeni teknolojilerle birleştirerek günden güne büyümektedir. 
 
► Mobil alana yönelmenizdeki sebep nedir ve mobil yazılımı diğer yazılımlardan ayıran özellikler nelerdir?
 
Öğrencisiniz ve birkaç yıl içerisinde mezun olacaksınız. Tabiki herkesin olduğu gibi sizinde hayalleriniz ve hedefleriniz var. Bu hayallerin merkezinde ise her ne kadar dile getirilmese de finansal olarak iyi yerlere gelmek. Benim mobil dünyaya adım atışım da tamamiyle bu hayallerin sürüklemesi ile oldu diyebiliriz.
 
Nasıl sürüklendiğimden bahsedecek olursak, o zamanlarki arkadaş sohbetlerinden ufak bir kısım aslında bu süreci tamamiyle anlatacaktır.  "Abi bir market yapmışlar uygulamanı koyuyorsun, indiren herkesden 1 dolar alıyorsun. Bir milyon kişi indirse.." diye devam eden bir sohbet. Düşünsenize, o gece dünyanın en zengini sizsiniz. 
 
Tabiki durum kurduğunuz hayal kadar basit değil, fakat bu hayaller imakansız da değil. Çünkü evet o sohbette geçen market, sizin ürününüzü alıyor ve son kullanıcıya, milyonlara ulaştırıyor. Sizin işiniz sadece bir fikri bulmak ve bu fikri projelendirip ardından hayata geçirmek. Pazarlama vs diğer kısımları ile siz uğraşmıyorsunuz. Benim gözüm de mobil yazılımı diğerlerinden ayıran en önemli nokta, bu ortamı size sağlıyor olması. 


 
► Mobil Sektörün her geçen gün büyüdüğü gözlemlenirken, 2012 başından 2013 e kadar geçen süreçte firmanız nasıl ve ne ölçüde etkilendi?
 
Aslında öğrencilikten başlayan hayaller ve mobil sektörün bu hayallere sunduğu ortamı özetledik önceki sorularda. Tabi mobil sektör deyince, sadece son kullanıcıya yönelik ürün çıkarmak gelmemeli aklımıza. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve her geçen gün gelişmesi sadece gündelik yaşamımıza değil,  diğer sektörler için de büyük kolaylıklar ve çözümleri beraberinde getirmekte. Bizde bu süreçte özellikle operatör ve yayıncılık çözümleri ile her geçen gün ivmemizi artırıyoruz.
 
► 2013 yılındaki hedefleriniz nelerdir?
 
Mobil sektörde ortada büyük bir pasta var. Benim hedefim de tıpkı öğrencilik yıllarımda olduğu gibi bu pastadan alabileceğim en büyük dilimi alabilmek. 
 
► Önümüzdeki 3 yıl içinde sektörün ve firmanızın durumunu nasıl görüyor sunuz?
 
Çevrenizdeki akıllı telefon kullanıcılarının hızlı artışını ve o telefonlar ile geçirdikleri zamanı bir düşünürseniz bu sorunun cevabını kendiniz bulabilirsiniz. Bazen telefonum yanımda olmasa ne olur diye düşünüyorum. (İlk olarak istanbulda kaybolurdum heralde.) Yani yapamazdım. Mobile olan ihtiyaçlar bu denli gelişirken sektörün büyüyeceğini söylemek zor olmasa gerek.
 
► Bu yıllar içinde kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?
 
Aslında bir çok mobil fikrim var. Bu yıllar içerisinde bu fikirlerimden bazılarını hayata geçirmiş olmak ve onun peşinden yeni hayallere sürüklenmek istediğim en çok şey diyebilirim.
 
► Sektörünüze gönül veren öğrenci arkadaşlarımıza neler önerirsiniz?
 
Öncelikle hayal kurmalarını, sonra o hayal için gerçekten çabalamalarını. Hayal etmek kısmında sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ama bir hedef koyup o hedef için çalışmak çabalamak konusunda biraz sıkıntısı var öğrenci arkadaşlarımızın. Bir de aslında en büyük tavsiyem okulu uzatın. Gezmek tozmak için değil tabi...


" Mustafa Özgür COŞGUN "


1.Mart.1989 Yılında Ankara 'da doğmuştur.

Öğrencilik yıllarını üniversiteye kadar Ankara 'da geçirmiş, sonrasında Elektrik - Elektronik Mühendisliği okumak için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 'ni tercih etmiştir.

Üniversite yıllarında bir çok sosyal kulüp ve projede yer almış, Esogu IEEE kulübünde de başkanlık yapmıştır.

 

Emre Güneç Emre Güneç Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır