elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ABB, Türkiye'den ELBİ Elektriği Satın Aldı

Enerji ve Otomasyon Teknolojilerinde küresel etkinliği yakalamış olan ABB geçtiğimiz günlerde Türkiye merkezli kablo aksesuar şirketi olan ELBİ Elektrik'i, Ahlström Capital'den satın aldı. Taraflar bu satışın finansal açıklamasını yapmama kararı aldı.A- A+
09.09.2013 tarihli yazı 16910 kez okunmuştur.
İsviçre merkezli olan, enerji ve otomasyon teknolojilerinde küresel etkinliği yakalamış olan ABB geçtiğimiz günlerde Türkiye merkezli kablo aksesuar şirketi olan ELBİ Elektrik'i, daha önce satın alan Ahlström Capital'dan satın aldı. Satış ile ilgili mali detaylar açıklanmazken ABB'nin Alçak Gerilim Ürünleri Grup Başkanı Tarak Mehta bu konu ile ilgili görüşünü şöyle dile getirdi: "Bu satın alma Türkiye ve Doğu Avrupa'daki büyüme stratejimizin gelişmesinde ileri doğru atılmış bir adımdır. Bu genişleme ile, büyümenin daha sonraki adımlarını sağlamlaştırıyoruz. Birbirini tamamlayan ürün yelpazemiz ise daha fazla müşteriye erişebilmemizi sağlayacak."
 Türkiye'de, İstanbul'da bulunan ELBİ Elektrik firmasının kablo aksesuar tasarım ve üretimini gerçekleştirerek kendi pazarlaması ile ürünlerini Doğu Avrupa'ya ihraç edebiliyor.Dolayısı ile ABB bu satın alma ile Doğu Avrupa'da işlerini büyütmeyi hedeflerken, Türkiye'de ki duruşunu da güçlendirmek hedefindedir.

 

ELBİ Elektrik Hakkında
 

Elbi Elektrik'in kurulum amacı ve şu an geldiği noktayı düşünürsek, hikaye bir hayli ilginçtir.

Kahramanmaraşlı Sadettin Bey, İstanbul Tahtakale küçük bir tezgah ile ticarete girer. Ardından 1987 senesinde hırdavat satmak için "Elbistan Hırdavat" adı ile şu anki ELBİ Elektrik'in temelleri atılır. 1993 senesine kadar  hırdavat alım-satımı devam eder. 1993 senesinde ise dış pazarların talebi üzerine bünyesine elektrik malzemelerini ekleyerek ELBİ Elektrik olmanın temel adımlarından birini daha atmış oldu. Yıl 1996 olduğunda ise elektrik malzemelerini kendisi imal etmeye başladı. Ardından gelen iki yıl içerisinde ise hem ürün kapasitesini hem de ihracatını artırarak "Elbistan Hırdavat" olan adını "ELBİ Electric Import and Export Industrial Trade Ltd. Co (ELBİ Elektrik İthalat ve İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.)" olarak değiştirdi. 2002 yılında Arnavutköy'deki modern üretim tesislerine taşınınca 2005 yılında adını "ELBİ Electrics Import and Export Industrial Trade Co. (ELBİ Elektrik İthalat ve İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş.)" olarak değiştirdi. 2006 yılında ise ELBİ Electrics International Trade & Industry Co. (ELBİ Elektrik Uluslararası Sanayi ve Ticaret A.Ş. ) kuruldu. Aradan bir yıl geçti ve Ahlstrom Capital şirketi ile ortaklığa imza attılar. 2010 ve 2011 de Ukrayna ve Rusya irtibat büroları ile Türkiye'de çeşitli bölge büroları açıldı. 2013 yılında ise Ahlstrom Capital'ın tüm hisseleri almasıyla şirket %100 Ahlström Capital’in iştiraki durumuna geldi.

Bu istikrarlı başarı öyküsünün devamı olan ABB'nin ELBİ Elektriği satın alması geçtiğimiz günlerde ABB Türkiye'nin facebook sayfasında duyuruldu.

 
Sevgili Takipçilerimiz, sizler bu sektörel birleşme hakkında neler düşünüyorsunuz? Öngürüleriniz Nelerdir?